Üye Kayıt Üye Giriş

AKK Sonrası Tivibu'da Kalite Kaybı


AKK Sonrası Tivibu'da Kalite Kaybı


Pekçok kimse için ciddi bir sorun olarak görülen İSS'lerin AKK (Adil Kullanım Koşulları) uygulaması Tivibu Web kullanıcıları için önemli miktarda görüntü kalitesi kaybına neden oluyor.

İnternet Servis Sağlayıcıları'nın uyguladığı indirilen veri miktarına sınırlama (kota) getiren ve ülkemizde internet kullanıcılarını rahatsız eden AKK, (Adil Kullanım Koşulları) TTNET'in bir hizmeti olan Tivibu'nun web servislerini kullananları olumsuz şekilde etkileyebiliyor.

Tivibu Web hizmetinden yararlanlar Tivibu Ev hizmetinin aksine Tivibu'nun kullandığı veri miktarından etkileniyor. Yani izlediğiniz her program, her film kotanızdan eksiltiyor. Kotanızdan eksilmesinin esas zararını ise yine Tivibu ile yaşamak durumundasınız.
 


Örneğin Netlimitsiz paketi kullanan birisi 50 GB sınırını aştığında hızı 8mbit'ten 1 mbit'e düşüyor. Hız bu seviyeye gerilediğinde Tivibu'nun sunduğu görüntü kalitesi çok düşüyor. Pikselleri adeta sayabildiğiniz görüntü web'de yapacağınız aramalar veya ziyaret edeceğiniz sitelerle yerini kesintilere bırakıyor. Yani 3 seçeneğiniz kalıyor:

1- Düşük kalitede sadece Tivibu izleyeceksiniz ve başka internette küçük sörf dalgalarına kapılmayacaksınız.

2- Kesintilere katlanıp Tivibu'yu izleyecek ve içerikleri veri olarak çok ağır olmayan sitelerde dolaşacaksınız.

3- Tivibu'yu kapatıp sadece internette dolaşacaksınız.

İnternette 1mbit hızında dolaşmak büyük bir sıkıntı değil ancak bir televizyon yayınını piksel piksel izlemek büyük bir sıkıntı. Bu Youtube'dan 720p ile 240p video kalitesinin farkı kadar keskin olabiliyor.

TTNET'in Tivibu Ev için kota sınırlaması koymazken Tivibu Web hizmeti için kotadan kullanması bir çelişki. İki hizmet de ücretlendirilmiş hizmet ancak biri internet kotanızı etkilerken diğeri ise etkilemiyor. Ancak biri görüntü kalitesini etkliyor, diğeri etkilemiyor.

TTNET'in aksine Turkcell, mobil TV+ hizmetini internet paketinin verilerinden harcamadan sunuyor. Mobil olduğu için zaman zaman Turkcell TV+ hizmetinde görüntü kalitesinde sıkıntı olabiliyor ancak bu sabit olmadığınız zamanlarda tolerans gösterilebilir seviyelerde oluyor.

Bu sorunla karşılaşmamak için Tivibu Ev'i tercih edebilirsiniz. Ancak kotayla ilgili sıkıntılarınız varsa Tivibu Web ile durumu kendiniz için zorlaştırmayın.

Tivibu'nun Sıkça Sorulan Sorular sayfasından kotayla ilgili aşağıda yer verdiğimiz bilgileri dikkate alarak karar verebilirsiniz.

Tivibu kullanımı kotamı ne kadar etkiler?

Aşağıda belirtilen yayın akış büyüklüklerine göre kullanıcılara farklı kota tüketim değerleri yansıyacaktır. Bu kullanım değerlerine Tivibu Web dışındaki kullanımlar dahil değildir. 300Kbit/sn ile 1saat kota tüketimi: 132 Mbyte/saat
4GB DSL ile 30 saat, 6GB DSL ile 46 saat Tivibu kullanabilirsiniz.

600 Kbit/sn ile 1saat kota tüketimi: 264 Mbyte/saat
4GB DSL ile 15 saat, 6GB DSL ile 23 saat Tivibu kullanabilirsiniz.

1000 Kbit/sn ile 1 saat kota tüketimi: 439 Mbyte/saat
4GB DSL ile 9 saat, 6GB DSL ile 14 saat Tivibu kullanabilirsiniz.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x