Üye Kayıt Üye Giriş

Fiber İnternette Stream


Fiber İnternette Stream


İnternetin en çok kullanılan özelliklerinden biri de stream yapmak. İnternet üzerinden video, film veya televizyon izlerken stream yapıyoruz ve hızlı stream büyük önem taşıyor.


İnternet kelimesi her geçen gün kendini yenileyen bir kelime haline geldi. İnternet hızlarının yanı sıra internetin yapabildiklerinin de sınırları sürekli genişliyor. Web siteleri her gün biraz daha gelişirken dünyadaki milyonlarca siteye yine milyonlarca içerik ekleniyor. Tüm bunların yanı sıra internetin yapabilecekleri de yine internetin hızıyla doğru orantılı olarak gelişiyor.

Bu yazımızda konumuz internetten stream yapmak ve fiber ile hızın farkı. Bildiğiniz gibi internet, bilgisayarınızda olmayan dosyalara erişmeyi gerektirdiği için internetinizin hızı büyük rol oynuyor. Bazen internetteki bu dosyaları bilgisayarımıza indiriyoruz, bazen de internette kalan dosyanın tamamını indirmeden stream yapıyoruz.

Örneğin bir film izleyeceğimiz zaman bazı servislerde bize iki seçenek sunuluyor. İstersen indirip izleyebiliyoruz, istersek internet üzerinden izleyebiliyoruz. Bu sistem hem bilgisayarda hem de bazı televizyon sistemlerinde kullanılıyor. Bize izleyebileceğimiz filmler veriliyor ve tıklayıp anında izleyebiliyoruz. Bu işlem tamamiyle internet üzerinde anlık veri indirimi ile yapılıyor. Tıpkı Youtube gibi. YouTube'da da bir dosyayı kalıcı olarak bilgisayarımıza indirmediğimiz halde videoları izleyebiliyoruz. Sayfayı yenilediğimizde ise genelde tekrar stream etmemiz gerekiyor.Apple TV, kiralanan tüm filmleri stream yoluyla izletiyor

Filmlerde de stream yapacağımız zaman eğer film HD boyutundaysa büyük bir dosya indireceğimiz anlamına geliyor. Örneğin 4 GB'lık bir filmi Stream yapmamız, aslında indireceğimiz dosya boyutuyla aynı oluyor. Yani kotadan her şekilde 4 GB veri gidiyor. Fakat indirirken bilgileri karışık şekilde indiriyor, Stream'de ise düzgün bir şekilde. Böylece aslında indirdiğimiz kısmı ön izleme gibi izleyerek videoyu stream etmiş oluyoruz. Tabii bazı film servisleri filmin ortasına atlamanıza imkan veriyor. Bu da ortasından itibaren kalanını indirmeniz anlamına geliyor.

Stream kavramını belki isim olarak bir yere tıklamasak da sürekli uyguluyoruz. YouTube'da video izlemek, film izlemek dışında internet üzeri televizyon izlemek başlıca stream ettiğimiz görüntülerin başında geliyor. Canlı izlediğimiz kanalları bilgisayarımıza indirmeden anlık olarak gönderilen görüntüyü internet hızımız dahilinde görebilmemiz gerekiyor. Bunun için de hızlı bir internet gerekiyor.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x