Üye Kayıt Üye Giriş

Fiberin Tarihi


Fiberin Tarihi


Son yıllarda ülkemizde sıkça adını duyduğumuz fiber optik nasıl gelişti? Dünyada ilk ne zaman bulundu ve hangi aşamalardan geçti? Fiberin geçmişten bugüne tarihine bakıyoruz.


Fiber teknolojisi son yıllarda ülkemizde sıkça duyulur oldu. Fiber teknolojisine en çok yatırım yapan şirketlerden Turkcell SuperOnline ve diğer şirketler fiber sektöründe sıkı bir rekabete girdiler.

Peki interneti bu kadar hızlandıran fiber optik kabloların tarihi nereye dayanıyor? Bu teknoloji bugünlere nasıl geldi?
 


Fiberin Tarihi:

Fiber teknolojisi ilk olarak hafif kablo olarak adlandırıldı. 1842 yılında ilk defa kullanılan hafif kablonun tanımı da ilginç. Bir kablonun yansımalar yaparak bir kablo içerisinden akmasıdır. 1884 yılında Collado'nun hazırladığı makalede de bu tanım geçmiştir.

Hafif kabloya alternatif olarak ses dalgalarını ışık hüzmesi üzerinden ileten Photophone, Graham Bell tarafından 1880 yılında geliştirilmişti.

Photophone, ses dalgalarını bir ışık huzmesi üzerindenileten, aynalardan ve selenyumlu detektörlerden yapılmış bir aygıttı. Photophone kullanışsızdı, güvenilir değildi ve gerçek pratik uygulaması olmayan bir aygıttı.Aslında, elektronik iletişim ortaya çıkmadan önce görünen ışıktan yararlanmak iletişim kurmanın önde gelen yollarından biriydi.

Işığın haberleşmede kullanılması sadece fiber optik kablolarla olmamıştır. Kızılderililerin dumanla haberleşmesi de optik haberleşmeye bir örnektir.

Daha sonra gelişen iletişim teknolojileri, çeşitli ortamlardan yararlanarak bilginin iletilmesini sağladılar. Genelde kullanılan, elektrik sinyalinin iletken kablolar aracılığı ile bir noktadan diğerine aktarılmasına dayalı teknolojilerdi. Ancak son elli yıl içinde, ilk çağlarda kullanılan yönteme geri dönüldü ve iletişimde ışık tekrar kullanılmaya başlandı.

Son yıllardaki iletişim teknolojilerindeki sıçramanın tabanında fiber optik teknolojilerindeki gelişmeler olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Işık dalgalarının yeryüzü atmosferinde işe yarar bir mesafeye iletimi pratikte mümkün değildir. Çünkü su buharı, oksijen ve havadaki küçük parçacıklar ultra yüksek ışık frekanslarını soğurarak zayıflatır. Bu da uzun mesafelerde iletişimi imkansız bir hale getirir.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x