Üye Kayıt Üye Giriş

Markaların Facebook Hesapları Çalındı!


Markaların Facebook Hesapları Çalındı!


Aralarında Garanti, Denizbank, Renault, TTNET gibi büyük markaların Facebook hesapları az önce hacklendi. Hesaplar, 41? 29! isimli ajans tarafından yönetiliyordu.


Facebook'ta şube açarak büyük ses getiren hatta Facebook'un kendisinden bile övgü alan Denizbank (227 bin kişi), internet üzerinden önemli kampanyalar duyuran Garanti Bankası (1 milyon 48 bin kişi), TTNET Müzik (857 bin kişi) Renault Türkiye (734 bin kişi), Ülker (273 bin kişi), Nokia Türkiye, Acunn.com gibi markaların Facebook sayfaları az önce hackerlar tarafından ele geçirildi.

Terör propagandası yapılıyor


 

 


Terör örgütünün propagandası yapılan sayfalar, henüz düzeltilmiş değil. Sayfaların kapak fotoğrafları ve duyuruları şu anda hackerlar tarafından yönetiliyor ve propaganda yapılıyor.

Sayfaları bir ajans yönetiyordu

Toplu saldırının arkasında ise bu hesapları yöneten 41? 29! adlı ajansın bir güvenlik açığı bulunduğu düşünülüyor. Ajans tarafından yönetilen sayfaların, yöneticilerinden birinin hesabının ele geçirilmesiyle bu hale gelmiş olduğu tahmin ediliyor.
 


Ajansın başkanı Alemşah Öztürk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Facebook'tan yardım isteyerek sayfaları eski haline getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Güvenlik, sadece kişiler için değil kurumlara da gerekli

Yaşanan bu talihsiz olay, bilişim altyapılarında güvenliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Milyonlarca kişinin izlediği sosyal medya hesaplarının yönetimi kadar, bu hesapların güvenliğinin sağlanması ve gerekli önlemlerin alınması da çok hassas bir konu.

Olayın duyulmasının hemen ardından 41? 29! dışındaki diğer sosyal medya ajansları da Facebook üzerinde genel bir güvenlik açığı olma ihtimali üzerine teyakkuza geçti.

Burger King'in sayfasını yöneten Soc.rates, bu sayfayı geçici olarak yayından aldı ve tehlikenin sadece bir ajansta kaynaklandığı ortaya çıkınca, bu sayfa da yeniden aktif edildi.

Güncelleme (00:32)

Markaların sayfaları, 41? 29! ajansının Facebook ile irtibatı sonucunda şu anda yayından kaldırıldı.

Bu markaları beğenen kişilerin merak ettiği bir konuyu da cevaplayalım; söz konusu sayfaları beğenen Facebook kullanıcılarının bilgileri, hala güvende.

Bu saldırıdan etkilenen tek şey, sayfalar ve içerikleri oldu.

Güncelleme (02:15)

Ajansın Facebook sayfasında yaptığı açıklama şöyle;

"26 Temmuz gecesi (bu gece) yönettiğimiz hesaplardan bir kısmına planlı bir hacking saldırısı yapıldı. Durumu 3-4 dk içinde farkederek, Londra merkezli Facebook ekibiyle etkin bir iletişim süreci başlatarak konunun çözümüne yönelik hızlı bir müdahele gerçekleştirdik. Yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde, problem yaşanan hesaplar çok kısa sürede tekrar düzeltilerek aktif hale getirilmektedir. Yaşanan bu durum, sözkonusu hesapların takipçileri için herhangi bir güvenlik sorunu teşkil etmemiştir, hesaplarımıza yönelik herhangi bir data kaybı yaşanmamıştır. Gerçekleşen saldırının teknik detaylarını anlamaya ilişkin çalışmalarımız Facebook ekibiyle işbirliği halinde devam etmektedir."

Güncelleme (09:15)

Resmi bir açıklama gelmese de bu saat itibariyle markaların Facebook hesapları eski haline döndü. Olayın sebebi ve olası etkileri hakkında net bir bilgi ya da açıklama da yapılmadı.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x