Üye Kayıt Üye Giriş

Google ve Apple, Kodak'a Yumuldu


Google ve Apple, Kodak'a Yumuldu


19 Ocak 2012'de New York'ta iflasını açıklayan dünyaca ünlü fotoğraf makinesi ve film üreticisi Kodak'ın patentleri, Google ve Apple'ın açık hedefi haline geldi.


Kamera endüstrisinin devlerinden Kodak, 2011 yılında iflasın eşiğine geldiği için elindeki tüm patentleri satışa çıkarmış fakat satılan patentlerden elde edilen gelir de iflasını önleyememişti.
 


Bunun üzerine 19 Ocak 2012 tarihinde iflasını açıklayan firma, elinde kalan diğer patentleri de satışa çıkardı ve bu sayede kalan borçlarını ödemeyi hedefliyor. Bu konuda oldukça şanslı olduğunu söyleyebiliriz çünkü iki dev yatırımcı grup, patentleri satın almak için birbirine girmiş durumda.

Bu iki yatırımcının biri Apple, diğeri de Google. Bu kadar büyük iki firmanın açık artırma yöntemiyle satılan patentleri almak istemesi, Kodak'ın yaklaşık 2.6 milyar dolarlık bir gelir elde edeceğini düşünmesine yol açmış ama kazın ayağı hiç de öyle görünmüyor.

Çünkü verilen teklifler, 150 milyon dolar ile 250 milyon dolar arasında rakamlara işaret ediyor. İlerleyen günlerde bu rakamın yükselmesi bekleniyor.

Peki bu patentler firmaların ne işine yarayacak? Google tarafından baktığımızda Kodak'tan alınacak patentler sayesinde firmanın Android platformunda eli oldukça güçlenmiş olacak. Zira şu anda Android tabanlı telefonlar üretilirken, patentler yüzünden Apple ve diğer firmalar tarafından baskıya maruz kalıyorlar ve yüksek meblağlar ödemek durumundalar.

Apple açısından baktığımızda ise patentleri ele geçirerek telefon üreticilerinden daha fazla para koparmak niyetinde oldukları söylenebilir. Zaten firma istediği sürece bu açık artırmada Google'ı rahatlıkla geride bırakabilecek durumda ve muhtemelen bu patentlerin Apple'a gideceğini söyleyebiliriz.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x