Üye Kayıt Üye Giriş

ADSL Abonesi Azalıyor, Fiber Yükseliyor


ADSL Abonesi Azalıyor, Fiber Yükseliyor


BTK'nın açıkladığı 2012'nin ikinci çeyrek verileri, tüketicilerin internet kullanımında hangi bağlantı türüne eğilim gösterdiğini açıkça gözler önüne seriyor. İşte sonuçlar.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) açıkladığı veriler, iletişim sektörünün geldiği son durum hakkında açıklayıcı net bilgiler içeriyor.

3 ayda bir yayınlanan raporun sonuncusunda (2012'nin ikinci çeyreği) internet abonelerinin hangi bağlantı türünü tercih ettikleri de mevcut.

Fiber mi yoksa DSL mi?

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde DSL teknolojilerini kullanan abone sayısı 6.726.981 olurken, bu rakam bu sene 6.632.661'e geriledi ve %1,4'lük bir düşüş yaşandı.

Aynı dönemde tercih edilen fiber internet aboneliğine bakıldığında ise 2011'in ikinci çeyreğinde 189.597 olan fiber internet abone sayısı, bu yılın aynı döneminde 469.668 oldu ve %147,7 büyüme oranı ortaya koydu.

Mobil internetin çıkışı hız kesmiyor

İşin bir de mobil internet kısmı var. 2011'in ikinci çeyreğinde hem bilgisayardan hem de telefondan mobil internet kullanan kişilerin sayısı 3.629.522 olurken, bu yılın aynı döneminde abone sayısı 10.649.948 (mobil bilgisayardan internet 1.859.250, cep telefonundan 8.790.698) oldu. Yıllık bazda artış, %193,4 olarak gösterildi.

Fiber iyi ama...

Altyapı çalışmalarının beklendği hızda ilerlememesine rağmen fiber internet, kullanıcılar için DSL teknolojisine oranla daha çok tercih edilen bir balantı çeşidi olmaya devam ediyor.

Daha yüksek hızlarda internet imkanı sunan fiber internet için en büyük eleştiriler, adil kullanım kotası için geliyor. Tüketiciler, SDN Forum gibi tartışma platformlarında verilen kotaların yetersiz olduğunu ve kısa sürede dolduğundan şikayet ediyor.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x