Üye Kayıt Üye Giriş

Facebook'tan Daha Fazla Bildirim Alacağız


Facebook'tan Daha Fazla Bildirim Alacağız


Facebook'un bugünden itibaren yaptığı değişiklik ile artık uygulamalar size özel bildirimlerde bulunabilecek. Fakat sistem beraberinde farkedilmeyen bir sorunu da getiriyor.

Sosyal ağın lider ismi Facebook güncelleme serisine devam ediyor. Son olarak iOS işletim sistemi için geliştirilen yazılımını güncelleyen mühendisler gözle görülür hız artışının yaşanmasını sağladılar. Hemen ardından chat uygulamasında da ufak çaplı düzenleme gerçekleştiren ekip, daha önce web sitesinde devreye giren yüz ifadelerini (smiley) mobil servisine dahil etti.

Yeni bir kampüs inşa etmeyi düşünen ve bunun için maket çalışmaları dahi tamamlanan Facebook cephesi, bu sefer bildirim sisteminde kritik güncelleme gerçekleştirdi. Şirket bünyesinden yapılan açıklamaya göre uygulama geliştiricilere güzel haberler verildi.

Yayınlanan mesaja göre artık sosyal ağ içerisinde hizmet veren ek yazılımlar kullanıcıya özel ufak boyutta bildirimler gönderebilecek. Örneğin oynadığınız bir oyundan "Arkadaşınız Cihan rekorunuzu geçti. Onu alt etmek için tıklayın." şeklinde bildirimler alabileceksiniz.

Farkedilmeyen Sorun: Spam


Sistem her ne kadar genel yapı itibariyle daha iyi etkileşim adına yararlı görülse de dikkatlerden kaçan nokta var. Herhangi bir üyenin birden fazla yazılım kullandığını düşünürsek, gelen bildirimlerin sayısı da doğru orantılı artacaktır.

Belirli noktadan sonra kişi -etikenlendiği gönderiler, beğenme, iletiye yorum yapılma gibi- önemli gelişmeleri kaçırabilir. Artan uygulama sayıları sebebiyle de bildirimler bir süre sonra adeta spam şekline dönüşecektir.
 

 


Facebook yetkilileri böylesi durum için özen gösterdiklerini söylerken geliştiriciler ise konu hakkında özellikle uyarıldı. Bildirim gönderen tüm yazılımların kontrol altında olacağını ve yayınlanan iletilerin sayılarının sisteme kaydedileceğini söyleyen yetkililer, fazla bildirimde bulunan isimlerin derhal spam kategorisine alınarak aktivitelerinin sonlandırılacağını ve kişinin isterse ilgili uygulamayı devre dışı bırakılabileceğini ekledi.

Sosyal ağ bu konuda ne kadar titiz davranıp başarılı olur bilinmez ancak artık daha fazla bildirim alarak durumdan rahatsız olacağımız aşikar.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x