Üye Kayıt Üye Giriş

Ekşi Sözlük Yönetimi Görevi Bıraktı!


Ekşi Sözlük Yönetimi Görevi Bıraktı!


İnternetin popüler oluşumlarından Ekşi Sözlük yönetimi kritik bir süreç yaşıyor. Zira kısa süre önce yapılan açıklamaya göre, tüm sözlük moderatör ekibi yaptığı bu açıklamayla görevini bıraktı.


Sanal dünyanın en köklü adreslerinin başında şüphesiz Ekşi Sözlük geliyor. Çıktığı ilk günden itibaren yakaladığı ivme sayesinde Türk internet kullanıcıları arasında hızla yaygınlaşan platform, beklentilerin ötesinde ilgi to0pladı.

Geçen süreç içerisinde adeta fenomen statüsüne ulaşmayı başaran site, hayatımıza "sözlük" kavramını sokan lider oluşumların başında kabul ediliyor. Gündem maddelerinden en absürt konulara kadar binlerce başlığın açıldığı Ekşi Sözlük, toplumsal olaylara olan duyarlılığı ve katılımıyla da biliniyor.
 


Adeta kendine ait jargon geliştiren topluluk ziyaretçi verileri bakımından oldukça iyi durumda. Alexa'nın verilerine göre ülkemizin en çok ziyaret edilen 23. sitesi konumunda olan sözlük, akşam saatlerinde yayınlanan mesaj ile bomba etkisi yarattı.

Buna göre sitede kurallar gereğince düzeni sağlayan moderasyon ekibi toplu olarak görevi bıraktığını açıkladı. 12 kişinin yer aldığı ekip adına açıklamada bulunan "kaamos" kullanıcı adlı üye şu bildiride bulundu:

ekşi sözlük bizim için "kutsal bilgi kaynağı" demekti. onunla tanıştığımız gün onu bu yüzden sevmiştik. bu sevmeler sonrası, bir parçası olmak istedik ve bir gün nihayet yazar olabildik. okunabilirliğin ve devamlılığın ancak belirli kurallar ve standartlarla sağlanabileceği düşüncesi bizi sözlük formatının kurallarının sağlayıcısı olmaya itti ve kendimizi moderasyon yaparken bulduk. bugüne kadar da buna ama aramıza katılan ama aramızdan ayrılan isimler ile iyi kötü devam ettik ve bu zamanları görebildik.

bu zamanlar, ekşi sözlük için öyle zamanlar ki; çinlilerin o çok meşhur "ilginç zamanlar"ını hatırlatıyor. gerek "değişim rüzgârları" gerekse de zamanın trendleri, burayı dönüşü belki de olmayan bir yola sokmuş ve yönetim ekibi olarak bizi müdahâle etme gücünden mahrum bırakmış görünüyor. bu yüzdendir ki; ekşi sözlük, bizim için uzunca bir süredir (moderatörlerin birkaç ay önceki aktivite istatistikleri ile uzun zamandır sözlüğe sundukları aktivite istatistikleri incelenirse görülecektir) yönetim kademesinde emek harcanacak bir yer olmaktan çıkmış bulunuyor. ilk zamanlarda uyandırdığı heyecanı uyandırmadığı gibi, "kirli olan bir şeyin etrafında dolaşıp temizliği görünürde sağlama" hissini de beraberinde getirmiş durumda.

ekşi sözlük, moderasyon üyesi olan/olmuş 12 adet moderatör için artık eskisi gibi emek vermeye değer bir yer değil. sahip olduğu dinamikler bizi moderasyon yapmaya bağlayamıyor. anlık akışı twitter'a/alelâde bir foruma/facebook duvar yazılarına çok daha yakın ve bu hâliyle de müdahâle edilmekten çok uzak. belki olması gereken bu ama, bizim en azından yönetim kademesinde parçası olmak istediğimiz şey bu değil. üstelik moderatörlüğün kendisi de emek ve zaman isteyen, hayli ağır ve bu titr sahiplerine olumlu geri dönüşü çok az olan gönüllülük üzerine kurulu bir uğraş hâline dönüşmüş. böyle olunca bizi artık yönetim kademesinde tutmayı sağlayacak bir şey kalmamış oluyor.

belirli bir standardı tutturmaya çalışırken insanların hoşça vakit geçirebileceği, yeri geldiğinde eğlenip yeri geldiğinde istediği bilgiye çabucak ulaşabileceği bir yer olması için çalıştığımız ekşi sözlük'ün yönetim kademesinden şu dakika ayrılıyoruz. bugüne dek kimlerin kalbini kırdıysak affola deyip güzel dostluklarını ve arkadaşlıklarını bize tattıran herkese bol selamlar sunmak istiyoruz.

sözlüğün ilk gününden bugüne sözlük formatının ve kurallarının şekillemesinde üstün çaba harcayan tüm eski moderatörlere, hacivatlara, karagözlere, kondüktörlere, praetor'lara, gammazlara ve sözlüğün güzel yazarlarına sonsuz teşekkürlerimizle.

sevgiler,
kaamos, kays el mecnun, kimi raikkonen, neutralife, crown, zakdem 80,guybrush threepwood, nuage, dark horse, jokullmagic, gyne, cern de cayci olmak vardi

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x