Üye Kayıt Üye Giriş

Cepten Upload, Kotayı Etkilemesin!


Cepten Upload, Kotayı Etkilemesin!


Kullanımı ışık hızıyla artan mobil data kullanımı için operatörlerden beklenen güncellemenin zamanı geldi. DSL ve Fiber'de olduğu gibi Upload hızı, kotadan çıkartılmalı.


BTK'nın 3 ayda bir açıkladığı güncel ve gerçekçi verilere göre hızla artan mobil veri tüketiminde sürdürülebilir büyüme için, şartların çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Operatörler arasında yaşanan rekabet, tüketiciler için son derece cazip kampanyaların ortaya çıkmasına vesile oluyor.

Sadece fiyat değil, iletişim şirketlerinin altyapı çalışmalarına hız vermesi, yatırıma devam etmesi de yine mobil veri tüketiminin sağlıklı olarak gerçekleşmesi için çok önemli adımlar.

İyileştirmelere ihtiyaç var

Hem fiyatta hem de altyapıda yapılan bu iyileştirmeler, mobil internet deneyiminden herkesin faydalanması için pozitif gelişmeler olsa da, günlük hayatımızda yaşanan değişimin beraberinde getirdiği veri tüketimindeki artışa karşılık, sunulan imkanlarda iyileştirmelere her zaman ihtiyaç olduğu gerçeğini ortaya çıkıyor.

Akıllı telefonu, tableti, Ultrabook'ları ile daha fazla erişim imkanı olan tüketiciler için satın alınan internet kotasını bitirmek, çok zor değil. Sosyal paylaşım sitelerinden tutun da, videolar ve güncel haberleri takip etmek için bu kotalar bazen yetersiz kalabiliyor.

Upload, kotayı etkilemesin!

Burada kotaların artırılmasını beklemek bir çözüm olabilir belki ama benim bir başka önerim var. ADSL aboneleri veya Fiber internet kullanıcılarında olduğu gibi, internet kullanımında kota, sadece download işlemlerine tabi tutulmalı. Upload işlemleri, kotayı etkilememeli.

Oysa mobil internet kullanımında sadece indirdiğiniz değil, istekler de kotadan düşüyor. Bu da kotanın planlanan süreden daha erken bitmesine neden oluyor.

Operatörler, sadece konuşturmak ve mesaj göndermek için anılan şirketlerden biri olmak istemiyor. Katma değerli servislerin arasında bulut bilişim hizmetleri de var.

Bulut bilişim imkanlarından faydalanmak için sık kullanılan upload işlemlerinin kotaya dahil edilmesi, bu hizmetlerin tercih edilmesi konusunda tüketicileri zor durumda bırakıyor.

Kısa zamanda olmayacak!

Bazı görüşmeler yaptığım iletişim şirketi yöneticileri, ajandalarında bu tür bir güncelleme olmadıklarını belirttiler ama ben yine de bu değişiklik talebini gündeme getirmek istedim.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER