Üye Kayıt Üye Giriş

Facebook Kullanıcıları Dikkat!


Facebook Kullanıcıları Dikkat!
 

Son günlerde Facebook kullanıcıları arasında dolaşan, Ubisotf'un Assasin's Creed oyununa benzetilen virüs içerikli uygulama hızla yayılıyor. Siz de bu kötü amaçlı yazılımdan etkilenmiş olabilirsiniz.

Sanal dünya dediğimiz oluşum her geçen gün sosyal ağlara doğru kayıyor. Video, fotoğraf, yazılım, haber, etkinlik gibi birden çok hizmeti tek çatı altında toplayan platformlar, bu yüzden internetin merkezi olma yolunda ilerliyorlar.

Diğer taraftan, öncülüğünü Twitter ve Facebook'un yaptığı siteler için geliştirilen ek uygulamalar ile kullanıcılara daha fazla konuda hizmet sunulmuş oluyor. Geliştiriciler tarafından hazırlanan yazılımlar genel yapı itibariyle eğlence odaklı olsa da, detaylı inceleme yaptığımızda geniş potansiyele sahip sistemleri görebilmek mümkün.

Kullanıcı ağını her geçen gün arttıran Facebook, bahsi geçen uygulamalar konusunda ipi göğüslüyor. Fakat son dönemde yayınlanan kimi servisler kişilerin başını ağrıtmaya yetiyor. Zira kötü amaçlı yazılım (malware) olarak geçen bazı programlar, üyelerin kişisel bilgilerini ele geçirme adına oldukça profesyonel şekilde çalışıyor.

Bunların son örneği ise "Past Life Analyzer/Geçmiş Yaşam Analizörü" isimli eklenti. Sözde profilinizi analiz ederek geçmişte kim olarak, nasıl bir koşulda yaşadığınızı ve önceki hayatınızda ne zaman öldüğünüzü söyleyen uyanık(!) sistem; bu sırada adınız, doğum tarihiniz, yaşadığınız şehir ve kimi ailevi bilgileri girmenizi istiyor. Denileni yapan kullanıcı ise farkında olmadan oldukça büyük bir tuzağın içine düşmüş oluyor.

Kişinin kredi kartı ya da banka hesap bilgileri gibi verilere ulaşarak dolandırıcılık yapmak içiz hazırlanan "Past Life Analyzer", arayüz olarak Ubisoft'un popüler yapımı Assasin's Creed'e benzemesi açısından çok fazla dikkat çekmiyor.

2 günde yaklaşık 610 bin Facebook kullanıcısının etkilendiği saldırı hızla yayılmaya devam ediyor. Eğer siz de uygulamayı kullanıyorsanız en kısa sürede bu adresten erişim iznini kaldırarak güvenli bölgeye geçebilirsiniz.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x