Üye Kayıt Üye Giriş

Bu Virüs Türk Kullanıcıları Hedef Alıyor


Bu Virüs Türk Kullanıcıları Hedef Alıyor
 

Yapılan araştırmalara göre son dönemde yayılmaya başlayan bu virüsün hedefinde Türk internet kullanıcıları yer alıyor. Şimdiden 60 bin kişinin etkilendiği zararlı yazılımın detayları haberimize.

İnternet dediğimiz sanal dünya oluşumu artık birçoğumuzun hayatında önemli yer edinmiş durumda. Farklı kategorilerde yayın yapan platformlar sayesinde çeşitli alanlarda hizmet sağlanırken, diğer taraftan önemli ilerlemeler kaydeden güvenlik tehditleri de artan ivme ile hızla yayılmaya devam ediyor.

Kullanıcıların kişisel verilerini ele geçirme amacıyla hazırlanan programlar milyonlarca insanı etkiliyor. Güvenlik şirketlerinin son dönemde yaşanan kritik artışlara dikkat çektiği endüstrisinin son günlerdeki yeni hedefi ise Türkiye.

Buna göre sektörün iki büyük ismi Trend Micro ve Danimarka merkezli BT'nin ortaklaşa yaptığı araştırma neticesinde Türkiye hedefli yeni bir virüs türü keşfedildi. "Tinba" ismiyle bilinen kötü amaçlı yazılımın öncelikli hedefinde kamu ve finans sektörleri yer alıyor. Kişilerin bankacılık ve diğer online hesaplarına dair bilgileri elde etme amacıyla tasarlanan yazılım, "Zusy" ya da "Tinybanker" isimleriyle de biliniyor.

2 Kb gibi oldukça küçük boyutlardaki virüs, sisteminizdeki "explorer.exe" ve "svchost.exe" işlemlerine entegre olarak kendisini zararsızmış gibi göstermeyi başarıyor. Blackhole (kara delik) açığı üzerinden bilgisayarınıza giriş yapan Tinba,sosyal ağlardan online bankacılık hizmetlerine kadar giriş yaptığınız tüm servislerin kullanıcı adı ve şifresini kendi sunucularına gönderiyor. Böylelikle kısa süre zarfında binlerce kişinin hesabından para çekilebiliyor.

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda çözüm adına henüz özel bir yazılımın olmadığını, fakat bilinen ve her daim güncellenen antivirüs kullanmaları halinde tehlikeyi minimuma indirebilecekleri konusunda uyarıyorlar.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER