Üye Kayıt Üye Giriş

Google Maps Binaların İçine Girdi


Google Maps Binaların İçine Girdi
 

Ücretsiz harita uygulaması Google Maps, bir süre önce duyurduğu bina içi panoramik görüntüleme desteğini yayınladığı bu video ile resmen başlattı. Peki sistem nasıl işliyor ve amaç ne?

Dünyanın diğer ucundaki bölgeyi, ülkeyi, şehri hatta sokağı sadece bir tık uzağımıza getiren harita uygulamaları artık birçok bilgisayar kullanıcısının vazgeçilmez yazılımları arasına girmiş durumda. Uydu üzerinden çekilen fotoğrafların birleştirilmesiyle oluşan sistemler, gelişen teknolojiye ayak uydurarak giderek yeteneklenmeye devam ediyorlar.

Liderliğini Google Maps'in yaptığı sektör, örneğin canlı trafik bilgilerini aktararak araç sürücülerinin en büyük sorunlarından birisine çözüm getirmenin yanında hayatımızda aktif rol oynamaya başladı. Ayrıca yenilenen altyapı sayesinde ortalamanın üzerinde görüntü kalitesi sunan Maps, yine çok konuşulacak bir düzenleme ile karşımıza çıkıyor.

 

 

Resmi kaynaklardan yapılan açıklamaya göre Temmuz ayında duyurduğumuz bina içi panoramik görüntüleme fonksiyonu resmen başladı. Mesaja göre hizmetin işletmeler için geçerli olacağı bildirilirken, bu sayede insanların gidecekleri yerler hakkında ön fikir edinmeleri ve yeni yerler keşfetmelerinin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Altyapı olarak 2010 yılının Nisan ayında duyurulan "Google İşletme Fotoğrafları" servisinin temel alındığı yenilik şimdilik Fransa, İrlanda, ABD, Australya, Yeni Zellanda, Hollanda, İngiltere ve Kanada'da kullanılabilecek.

Ülkemiz için maalesef yeterli özeni göstermeyen yetkililer, Türkiye pazarına giren Rus merkezli Yandex'in çalışmaları ile elindeki kullanıcı potansiyelini kaybedebilir. Zira Google'a nazaran daha fazla özellik sunan Yandex, hatırlayacağınız gibi son olarak Antalya'da panoramik çekimler yapmanın yanında daha gerçekçi trafik bilgileri ile büyük beğeni toplamıştı.

Öyle görünüyor ki, eğer Google'ın tutumu bu yönde devam ederse -arama motoru için olmayabilir fakat- gelecek dönemdeek servislerde Türkiye pazarını kaybedebilir.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER