Üye Kayıt Üye Giriş

İran, Google ile İletişimi Kesti!


İran, Google ile İletişimi Kesti!


Uzun zamandır internet alt yapısını ve hizmetleri millileştirme çalışmaları yapan İran, arama devi Google iletişimini kesti. İran ulusal ağı aktif kullanıma geçiyor.

İran, Nisan ayında 'ülke içi bir internet ağı' kurulacağını ve böylece helal internet oluşturulacağını duyurmuştu. Onun da haberini daha önce sizlerle paylaşmıştık.

Tahran rejiminin aldığı karara yönelik haberler kısmen yalanlansa da, küresel internet ağından izole edilmiş İran'a özgü internet sistemine ait çalışmaların yapıldığı öne sürülüyordu.

Bu çalışma ilk meyvelerini vermeye başladı.

Reuters, yakın zaman önce kendi ulusal web ağını kuracağını açıklayan İran'ın, Google'a erişimi yasakladığını ve devlet kurumlarıyla işletmelerin yeni ulusal ağa bağlandığını belirtti.

İran halkı bir süre önce Tahran rejimi tarafından açıklanan yerel internet ağını kullanmak için ilk adımı atarken, Google'ı da kullanım dışı kaldı. Reuters, her iki gelişmenin aynı zamanda gerçekleşmesinin planlı olup olmadığı hakkında kesin birbilgi bulunmadığını belirtti.

İran hükümetinden bir yetkili bugün yaptığı açıklamada, yerel internet ağının siber güvenlik çalışmalarını güçlendirmeyi amaçladığını ifade etti. Bu açıklamanın birkaç saat öncesinde, İran televizyonları Google arama motorunun ve e-posta hizmetinin bloke edileceğini duyurdu. Adı sadece Khoramabadi olarak açıklanan yetkili, Google ve Gmail'in bir sonraki açıklamaya kadar süzgeçten geçireleceğini ifade etti.

Hükümete bağlı bir iletişim ve teknoloji yetkilisi, ayrı bir açıklama yaparak, "Birkaç gün içinde tüm devlet kurumları ve ülke çapındaki şirketlerin ulusal bilgi ağına bağlanacaklarını" söyledi. Bu işlemin ardından, tüm İran vatandaşlarının da sistemin bir parçası olacağı ifade edildi.

ABD ve İsrail ile olası bir savaşa hazırlanan İran'ın bu ulusal adımı, son derece mantıklı bir adım olarak görülüyor. Çünkü ani bir kötü durumda uluslararası organlar İran'a desteği kestikleri anda, internetsiz kalabilirler.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER