Üye Kayıt Üye Giriş

Sosyal Ağ Kullanıcıları: Uyanık Olun!


Sosyal Ağ Kullanıcıları: Uyanık Olun!


Kişilerin özel bilgilerini sosyal ağlarda yayınlamasıyla oluşabilecek güvenlik tehditlerine dikkat çekmek isteyen yetkililer, akıllıca kurgulanmış bu senaryo ile kullanıcıları uyarıyor.

İnternet denildiğinde artık çoğumuzun aklına ilk olarak sosyal ağlar geliyor. Günümüz sanal dünya yaşamındaki ziyaretçi trafiğinin önemli bölümünü bünyesine çeken platformlar, sunulan geniş hizmet kapasitesi sayesinde kullanıcı tercihlerinde bir adım öne çıkmayı başarıyor.

Öncülüğünü Facebook ve Twitter'ın yaptığı sektör, birden çok servisi tek çatı altında toplamasının yanı sıra adeta gündem nabzının tutulması ve arkadaş ortamı ile paylaşım imkanı sağlaması açısından dikkat çekiyor. 1 milyara ulaşan üye potansiyelleriyle müthiş bir ağa sahip oluşumların en büyük sorunlarının başında ise bilgi güvenliği geliyor.

Gizlilik konusunda yaşanan sıkıntılar üyelerin başını ağrıtırken, diğer taraftan sosyal ağlara yönelik geliştirilen ek uygulamalar ile bilgi hırsızlığı yapılıyor. Hatırlayacağınız gibi son olarak uyarısını yaptğımız ve hızla yayılan "Past Life Analyzer" virüsü, girdiğiniz bilgiler ile banka hesabınıza ulaşarak para transferi yapıyordu.

Ayrıca cep telefonu, ev adresi, yaşanan önemli sağlık sorunları ve dövme gibi yenilikleri Facebook zaman tüneline ekleyen kullanıcılar, farkında olmadan kötü amaçlı kişilerin eline koz veriyorlar. Durumun ciddiyetini vurgulamak isteyen Duval Guillaume ise akıllıca hazırladığı reklam filmi sayesinde bilgi güvenliği konusuna oldukça farklı bir bakış açısı getiriyor.

 

 

İnsanların finansal bilgilerini görmesiyle bilinen sahte falcı Dave ile anlaşan firma, yakın zamanda yayınlanacağı söylenen sözde televizyon programı için sokaktan geçen rastgele kişiler seçiyor. Daha sonra fal bakmaya başlayan Dave, karşısında oturan konuğunun -banka hesap numarasına kadar- hayatına dair birçok özel bilgisini net olarak söylüyor. Durum karşısında yaşanan şaşkınlık sonrası perde iniyor ve arkaplanda çalışan hacker'ların önündeki ekranda kişinin Facebook profili görülüyor.

Filmin sonunda ise "Tüm bilgileriniz sanal dünyada. Bunlar size karşı kullanılabilir, uyanık olun." mesajı verilirken güvenli internet bankacılığı vurgulanıyor. Bu sayede insanların internet üzerinde paylaştıkları içerik ve bilgilerin önemi üzerinde durulurken konunun ne derece önemli olduğunun altı çiziliyor.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER