Üye Kayıt Üye Giriş

Yasaklanan Videolarda Artış Var


Yasaklanan Videolarda Artış Var


YouTube'un sahibi Google'ın hazırladığı bir rapor, Türk yetkililerinin video engelleme taleplerinin arttığını ortaya çıkardı. Taleplerde bir önceki döneme göre yüzde 1000 oranında artış var.


Bir dönem Türkiye'den erişilemeyenve bu yüzden dünyaya haber olan YouTube, düzenli olarak Şeffaflık Raporu adını verdiği bir çalışma yapıyor. Bu raporda 6 aylık periyodlarla yetkili makamlardan gelen taleplerin dökümü yer alıyor.
 


En son hazırlanan rapora göre Ocak-Haziran 2012 ayları arasında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 426 video, bir Blogger bloğu, bir Google dökümanı ve bir arama sonucunun Atatürk'ü, devleti veya ulusal kimlik ve değerleri eleştirdiği iddiasıyla kaldırılması için talep aldığı belirtiliyor.

Bunun dışında kolluk kuvvetleri ve mahkemelerden de benzer taleplerin geldiği yine raporda açıklanıyor. Buna göre Pornografi için 495 öğenin kaldırılması talep edilmiş. Resmi makamları eleştiren 479 talep gelmiş. Gizlilik ve güvenlik için ise 40 talep yapılmış. Taleplerde bir önceki döneme göre yüzde 1013 oranında bir artış var.

Raporda yanlışlıklar da var

Haberin sonunda linkini de vereceğimiz rapor sayfası ise kötü bir Türkçe ile hazırlanmış. Örneğin raporun bir yerinde 'Türk kullanıcılarının YouTube videolarının %63'üne erişimi kısıtladık' ibaresi bulunuyor. Bu ibareye bakarak haber yapan yabancı bir site ise Türk kullanıcılarının YouTube viedolarının yüzde 63'üne erişim sağlamayadıklarını da iddia etti.

Benzer şekilde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK'nın ismi de Bilgi ve İletişim Teknoloji Kurumu şeklinde yazılmış. Raporun birçok yerinde de anlam bozuklukları ve düşük cümleler bulunuyor.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER