Üye Kayıt Üye Giriş

Google, 2013 için Kış Temizliği Yapıyor


Google, 2013 için Kış Temizliği Yapıyor


Pek çok farklı hizmeti bulunan Google, bazı yazılımların pek talep görmediğinin farkında. Bu yüzden talep görmeyen yazılımlar Google tarafından kapatılıyor.

Internet devi Google, Android işletim sistemiyle ve Chrome WEB tarayıcısı ile yazılım devi olmaya doğru gidiyor. Hem internet tarafında hem de mobil çözüm başta olmak üzere pek çok internet tabanlı hizmeti var olan Google, bu hizmetlerinin bazılarını kapatıyor.

Kış temizliği olarak adlandırılan bu işlem sayesinde Google, bazı gereksiz ve kullanılmayan hizmetlerden kurtulacak ve kullanıcılarına diğer uygulamalarda daha iyi hizmet vermeye başlyacak.

Eski Symbian S60 işletim sistemindeki senkronizasyon işlemleri başta olmak üzere pek çok eski servisini kapatacak olan Google, iOS ve Android'e yoğunlaşacak. Firmanın mevcut açıklamalarına baktığımızda Windows 8 ve Windows Phone 8 için bir uygulama geliştirilmeyeceği de biliniyor.
 


Artık Nokia'nın da gelecekte kullanmayacağı Symbian işletim sistemi için Google Calendar Sync, Google Sync for Nokia S60 ve Sync ML uygulamalarının yanında diğer kapatılacak hizmetlerin bazıları şu şekilde:

Smart Rescheduler
Google Takvim içinAdd Gadget by URL
Create Calendar via SMS ve Create Event via SMS hizmetleri
Google Sync
Issue Tracker API'si
Punchd uygulaması

Özellikle Google'ın yukarıdaki hizmetleri sonlandırıp, doğrudan Google hizmetleriyle iletişim içerisinde olan iOS ve Android işletim sistemleriyle devam etmeye niyetli olduğu görülüyor. Artık eskiyen ve çok kullanılmayan yazılımların kaldırılıp, yeni ekosistemlere yönelmek çok daha mantıklı.

Sırf Google uygulamalarını oldukça sık kullandıkları için Windows Phone 8'e geçmeyenleri düşündüğümüzde, Google'ın hizmetlerinin işletim sistemi tercihine bile etkili olduğu görülüyor. Apple ve Google'ın mobil pazarda 3. bir oyuncuya sıcak bakmadığı ve Microsoft'un bu konuda önünü kesmek istedikleri biliniyor. Bakalım önümüzdeki yıl mobil uygulamalarda ne gibi değişiklikler olacak?

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

 

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER