Üye Kayıt Üye Giriş

Intel de TV İşine Giriyor


Intel de TV İşine Giriyor


Bilgisayar ve benzeri cihazlarda kullanılan işlemcileri üreten Intel, internet tabanlı televizyon yayını yapmaya hazırlanıyor. İddialar doğruysa kısa bir süre sonra deneme amaçlı yayınlar başlayacak.


Çevrimiçi yani online televizyon yayıncılığı başta Google olmak üzere birçok teknoloji devinin gözünü diktiği bir alan. Geçtiğimiz aylarda Intel'in de bu alana yatırım yapacağı ve yayıncılığa soyunacağı haberleri duyurulmuştu.
 


Bu konuda adımları hızlandıran Intel'in önümüzdeki günlerde ABD'nin bazı şehirlerinde deneme yayınlarına başlayacağı iddia edildi.

TechCrunch internet sitesinin haberine göre Intel, şimdiden içerik sağlayıcı firmalarla anlaşmalar yapmaya başladı. Ülkemizde Tivibu ile kullanılan ve Settop Box adı verilen kutularla yayın yapacak olan Intel, içeriği internet üzerinden sağlayacak.

Haberin kaynağı daha fazla detay açıklamazken, çalışma ile ilgili bilgilerin önümüzdeki hafta düzenlenecek olan CES 2013 fuarında resmen duyurulabileceği bilgisini de verdi.

İşi kolay değil

Televizyon yayını konusu hem dünyada hem ülkemizde özellikle büyük firmaların iştahını kabartıyor. Ancak bu alandaki belirsizlikler, gelir paylaşımının nasıl yapılacağı konusu ve telif hakları gibi konular firmaların somut adımlar atıp başarılı olmasının önünde önemli bir engel olarak duruyor.

Google de halen kullanılan Google TV isimli bir projeye sahip. Ancak beklenen başarıyı elde ettiğini söylemek şimdilik zor. Intel'ın bu alanda nasıl yer alacağı tam olarak netleşmese de başarılı olup olmayacağını zaman gösterecek gibi görünüyor.

Öte yandan Intel'in daha önce akıllı televziyonlar için işlemci ürettiğini ve bazı firmaların bu işlemcileri kullandığını da belirtelim.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x