Üye Kayıt Üye Giriş

Wikipedia 12 Yaşında


Wikipedia 12 Yaşında


Yayın hayatına 2001 yılının Ocak ayında başlayan "Özgür Ansiklopedi" Wikipedia, 12 yıldır insanların bilgiye erişimini kolaylaştırarak interneti zenginleştiriyor.


Dünya insanlarının, ihtiyaç duydukları her türlü bilgiye erişimini sadece birkaç tıklamaya indiren Özgür Ansiklopedi Wikipedia, 15 Ocak 2001 tarihinde kuruldu. O günden bu yana 12 yıl geçti. Günümüzde Wikipedia, gönüllü kullanıcılar ve editörler tarafından üretilen milyonlarca makaleyle "kullanıcı kaynaklı internet" Web 2.0 felsefesinin sembolü olarak görülüyor.

Wikipedia'nın İngilizce sürümü, 4 milyon 144 binden fazla makaleye ev sahipliği yapıyor. Almanca, İspanyolca ve Fransızca gibi Wiki sürümleri 750 binin üzerinde, aralarında Türkçe'nin de bulunduğu pek çok Wikipedia sayfası ise 150 binin üzerinde makale barındırıyor. 


Wikipedia, ABD'de önerilen SOPA yasasına şiddetle karşı çıkmıştı.

Rakamlarla Vikipedi

Wikipedia'nın Türkiye sürümü olan Vikipedi'de 26 hizmetli dahil toplam 450.098 kayıtlı kullanıcı bulunuyor. 27.991 tanesi dosya olmak üzere, toplam 1.018.653 sayfanın yer aldığı Vikipedi, 202 binin üzerinde maddeye ev sahipliği yapıyor.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x