Üye Kayıt Üye Giriş

Google'ı Korkutan Video!


Google'ı Korkutan Video!


Facebook'un attığı adım ile aramaların sosyalleşmesi, Google'ın hayalinin bir başka firmanın gerçekleştirmesi anlamına geliyor. İşte o video!


Facebook, dün akşam saatlerinde yeni arama teknolojisi Graph Search'ı duyurdu. O haberi buradan paylaşmıştık.

Sosyal aramalarınızı Facebook'tan yapabilme imkanı sunan bu teknoloji sayesinde, örnek olarak İstanbul'da yaşayan ve karting seven bir kişi, "İstanbul'da yaşayan ve karting seven kişiler" diye arama yapabiliyor ve yeni profillerle irtibata geçebiliyor.

Sadece kişi aramada değil, müzik ve resim aratma konusunda da Facebook Graph Search son derece iddialı. Fotoğrafları aratırken, “beğendiğim fotoğraflar”, “ailemin fotoğrafları”, “arkadaşlarımın 1999’dan önceki fotoğrafları”, "arkadaşlarımın New York’ta çekilmiş fotoğrafları", “Eyfel Kulesi fotoğrafları" gibi pek çok sorgu hazırlayıp, bu sorgulara en uygun cevapları bulabilirsiniz.

Google yapamadı!

Sosyal arama, bu alanda en eskilerden olan ve halen en büyük pazar payına sahip olan Google'ın üstünde durduğu ve bir an önce hayata geçirmek istediği bir konu. Arama sonuçlarının +1 butonu ile sosyalleştirmeye çalışan firma, beklediği çıkışı bir türlü yakalayamamıştı.

Facebook'un bu atılımı, bir anlamda Google'ın hayallerini, bir başka firmanın gerçeeğe dönüştürmesi anlamına geliyor.
 


İnternet alışkanlıklarımızda yaşanan değişim, arama motoru devlerini ve çalıştırdıkları binlerce mühendisi de harekete geçirmiş durumda. İnternet şirketleri, standart arama arama yerine anlam arama ve sosyal arama gibi farklı eğilimlere göre şekillenmeye devam ediyor.

Kuralların yeniden yazıldığı bu savaşın galibini ise, kullanıcıya en basit arabirimle, istediği cevabı en hızlı veren şirket kazanacak gibi görünüyor.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti


 
Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER