Üye Kayıt Üye Giriş

Yayıncılar Google'ın Peşine Düştü


Yayıncılar Google'ın Peşine Düştü


Google'ın, Haberler hizmeti yüzünden Fransa'daki medya kuruluşlarına ödeme yapması Avrupa'daki yayıncıları harekete geçirdi. Ödemenin tüm Avrupa geneline yayılması gündeme geliyor.


Geçtiğimiz günlerde bizim de haberini yaptığımız Google'ın Fransa'daki yayın kuruluşlarına Haberler (News) hizmeti yüzünden 60 milyon Euro ödeme yapmayı kabul etmesi Avrupa'daki diğer yayıncıları da harekete geçirdi.

Thomson Reuters, Prisa, News International ve Axel Spring gibi büyük yayın kuruluşlarının da üye olduğu Avrupa Yayıncılar Konseyi konunun peşini bırakmamaya kararlı.
 


Konseyin başkanı Francisco Pinto Balsemao konuyla ilgili olarak şunları söyledi: 'Arama motorları online yayıncılık gelirlerinin yüzde 90'ına sahip. Bu gelirlerin bir kısmı ise profesyonel yayıncılar tarafından üretilen haber ve eğlence içeriklerinden kazanılıyor. Bu yayıncılar için kötü bir durum. Google gibi arama motorları bu içerikler için izin almadığı gibi herhangi bir ödeme de yapmıyorlar.

Türkiye'de de Haberler hizmeti sunuluyor

Google'ın bu ödemeleri Avrupa geneline yayması gerektiğinin sinyallerini veren bu açıklamaya arama motoru cephesinden bir yorum gelmedi. Öte yandan Google ülkemizde de Haberler hizmetini sunuyor ve linklenen içerikler için henüz bir ödeme yapılmıyor. Serviste o ülkedeki önemli haberler başlıklar halinde sunuluyor ve isteyen okuyucu habere tıkladığında yayıncı kuruluşun sayfasına gidiyor.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER