Üye Kayıt Üye Giriş

Samsung'dan Çocuk İşçi İddialarına Yanıt


Samsung'dan Çocuk İşçi İddialarına Yanıt


Samsung'un elektronik eşyalarını ürettirdiği fabrikalarda çocuk yaşta işçi çalıştırdığı yönünde ortaya atılan iddialara firmadan sert bir yanıt geldi.


Samsung'un elektronik eşyalarını ya da parçalarını ürettiği fabrikalarda çocuk yaşta işçi çalıştırdığı iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu iddiaların üzerine harekete geçen yetkililer bu durumu araştırarak, iddiaların asılsız olduğunu ortaya çıkardı.
 


Firmadan gelen açıklamaya göre, fabrikaların hiçbirinde çocuk yaşta işçi çalıştırılmazken, yalnızca bazı işçilerin fazla mesai yapmak zorunda kaldıkları ve bazı işçilerin de sağlık güvencelerinin olmadığı ortaya çıktı.

Samsung konuyla ilgili olarak ne dedi?

Elektronik eşya devi, çocuk yaşta işçi çalıştırma konusunda herhangi bir ihtimal dahi olmadığını belirterek, şu sözleri kullandı;

"Şirket olarak çocuk istismarı ve çocuk yaşta işçi çalıştırma konusunda sıfır tolerans gösterdiğimizi belirtmemiz gerekiyor. Çin'de bulunan fabrikalar için ortaya atılan çocuk işçi çalıştırıldığı iddiaları tamamen asılsızdır ve Samsung bu durumun engellenmesi için elinden geleni yapmaktadır."

Fakat Çin'de araştırmalar yapan yetkililer, bazı fabrikalarda çalışan işçilerin öğrenci olduğunu ve 18 yaşın üzerinde olmasalar da 16. yaşlarını doldurmuş olduklarını ortaya çıkardı.

Bilindiği gibi Çin'de çalışma yaşı 16 olarak belirlenmiş ve doğal olarak bu durum çocuk işçilerin çalıştırılmadığını ortaya koyuyor.

Yine de 16 yaşındaki işçilerin, yetişkinlerle aynı kefeye konarak, aynı ağır çalışma şartlarına maruz kaldıkları, fazla mesai yapmaya zorlandıkları ve yetişkin iş arkadaşlarından çok daha düşük bir maaşa sahip oldukları da gelen bilgiler arasında.

Ayrıca bu çocuk yaştaki çalışanların sağlık güvencelerinin de olmadığını belirtelim. Bir şeyleri kılıfına uydurmak tam olarak böyle bir durum olsa gerek diye de ekleyelim.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER