Üye Kayıt Üye Giriş

Intel, Mobili Unutmadı: Core i7-3940XM


Intel, Mobili Unutmadı: Core i7-3940XM


Intel, 3. nesil Core mobil işlemci ailesini, biri Extreme Edition olmak üzere yeni işlemcilerle genişletti. Notebookların yeni kralı Core i7-3940XM.


Intel, 22nm üretim teknolojisiyle hazırladığı Ivy Bridge kod adlı üçüncü nesil Core işlemci ailesini genişletmeye devam ediyor. Yeni işlemci ailesinin mobil varyasyonları Nisan ayından beri piyasadalar. Fakat Intel, mobil tarafta en iyi işlemcisini piyasaya sürmemişti.

Intel, 1.096 dolarlık fiyata sahip mobil işlemcilerin yeni kralını bugün duyurdu. Core i7-3940XM adlı işlemci, 3 GHz standart çalışma hızına sahip. Yeni işlemci Turbo Boost ile 4 çekirdeğe yük bindiğinde 3.7 GHz'e, 2 çekirdeğe yük bindiğinde yük binen çekirdekleri 3.8 GHz'e, tek çekirdeğe yük bindiği durumlarda ise tek çekirdeği 3.9 GHz'e kadar çıkartabiliyor. Değişken hızlara sahip işlemci, 55 watt güç tüketimine sahip.
 


İşlemcide toplam 8 MB L3 bellek bulunuyor. 4 çekirdekli işlemci, çekirdek başına 256 KB L1 önbelleğe sahip. İşlemci Hyper Threading teknolojisini destekliyor ve bu sayede 8 sanal çekirdeğe sahip oluyor.

32nm Sandy Bridge işlemcilerinden farklı olarak TriGate transistör, 1600 MHz'lik DDR3 bellek kontrolcüsü ve dahili HD Graphcis 4000 gibi yenilikleri sunan işlemci, fiyatıyla cep yaksa da notebookları pek çok üst seviye masaüstü bilgisayardan daha güçlü bir hale taşıyabilecek.

Intel'in yeni fiyat listesinde iki yeni işlemci daha ortaya çıktı. Bunlar 2.8 GHz hızında çalışan Core i7-3840QM ve 2.7 GHz hızında çalışan Core i7-3740QM oldu. Bu işlemciler de Extreme Edition'ın altına konumlandırılmış durumda.

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

 

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x