Üye Kayıt Üye Giriş

ARM'dan Intel'i Kızdıracak Sözler


ARM'dan Intel'i Kızdıracak Sözler


Tablet ve akıllı telefonlar başta olmak üzere mobil ürünlerin lideri durumundaki ARM, mobil cihazlara girmek isteyen Intel'in gitmesi gereken çok yolu olduğunu söyledi.


Mimari tasarımlarıyla mobil işlemcilerde yıllardır lider olan ARM, Cortex A15 tasarımı ve Mali-T600 GPU ailesiyle mobil alandaki performansını daha da arttırdı. Yerini sağlamlaştıran ARM, neredeyse rakipsiz bir şekilde yoluna devam ediyor.
 


Diğer alana baktığımızda X86 mimarisinin devi Intel, sunucu, masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlardaki işlemcilerde liderliği elinde bulunduruyor. ARM ve Intel'i rakip yapan durum ise Intel'in mobil sektöre girme isteği.

ARM pazarlama bölümü başkan yardımcısı Noel Hurley'e göre, enerji tüketimi anlamında Intel'in ARM'ı yakalaması için önünde uzun bir yol bulunuyor.
 


ARM mimarisine sahip işlemcileri taşıyan akıllı telefon ve mobil cihazların pazar payıyla, Intel işlemcileri taşıyan modellerin pazar payına baktığımızda, Intel'in Medfield işlemcilerini kullanan sadece bir elin parmakları kadar model olduğu görülüyor. Yenilenen Atom işlemcisinin, gün tüketimi açısından ARM modellerinin gerisinde olduğu görülüyor. Intel'in rakibi sadece ARM değil. ARM mimarilerini lisanslayarak daha da ileri seviyeye getiren pek çok üretici bulunuyor. Bunlardan bazıları Exynos ile Samsung, Snapragon ile Qualcomm, Tegra ile Nvidia, TI'ın OMAP ailesi gibi pek çok rakip Intel'in önünde kaya gibi duruyor.

Tayvanlı tedarik zinciri firmalara göre Intel'in Atom Z2460 işlemcisi performans olarak ARM tabanlı rakiplerinden yerine göre önde olsa da, 3D grafik performansı, güç tüketimi ve termal ısı dağılımı gibi konularda ARM'ın epey gerisinde. Intel'in Medfield platformuyla ilgili sizlerle paylaştığımız performans testlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x