Üye Kayıt Üye Giriş

Sound On/Off


Sound On/Off

 Yaptığımız Flash animasyonlarında mutlaka arka planda bir ses kullanmamız gerekir. Ama bu ses bazılarının hoşuna gider bazılarınında hoşuna gitmeyebilir veya hoşlandığı halde devamlı çalmasından dolayı bir süre sonra rahatsızlık duyabilir. Bunun önüne geçmek için küçük bir movie clip yapacağız ve ziyaretçimiz bu movie clipi kullanarak sesi istediği zaman açabilecek, istediği zaman kapatabilecek. Şimdi bu kolay ve kullanışlı olayı hep beraber yapalım.

  Macromedia Flash'ı çalıştırın ve yeni bir çalışma alanınız olsun. Burada her hangi bir animasyonunuzun olduğunu varsarak biz sadece Sound On/Off düğmesi yapacağız. Çalışma alanımıza Text Tool(T) ile Sound Off yazalım. Burada illada yazı kullanılacak diye bir şey yok. Sound Off yazısı yerine uygun bir resimde kullanabilirsiniz. Sound Off yazısı yazdıktan sonra yazımızı F8 ile Movie Clip'e çevirelim ve Name bölümüne Sound yazalım. Şimdi elimizde Sound Off yazan bir Movie Clip'imiz var. Bu movie clip'e(Sound Off yazısına) farenin sağ tuşuyla tıklayalım ve Edit seçeneğini seçelim. Flash Movienin üzerinde değişiklikler yapmamız için bize yeni bir çalışma alanı açacaktır. Moviemiz iki frameden oluşacağı için F6 tuşuyla bir tane Keyframe ekleyin. Şimdi ikinci framemizde dolmuş oldu fakat 2. framedeki Sound Off  yazısına çift tıklayarak Sound On yazın. 1. framede Sound Off, 2.framede Sound On yazması gerekiyor.

  1.Framediki Sound Off yazısını seçili hale getirin ve F8 tuşuyla butona çevirin isminide soundoff verin. 2.Framedeki Sound On yazısını seçili hale getirin ve F8 tuşuyla butona çevirin. İsmini soundon verebilirsiniz. 

  Şimdi arka planda çalacak olan müziği Flash'a import etmemiz lazım veya Flash'ın kendi Kütüphanesinden kullanacağız. Bu hazır ses dosyalarını kullanabilmemiz için Libraries/Sounds seçeneğini seçmemiz gerekir. Ses dosyaları karşımıza geldiği zaman Clunk/Squeak Loop isimli ses dosyasını sürükleyerek moviemizin üstüne sürükleyelim. Böylelikle ses dosyasını Sound On/Off düğmesinde kullanmak için moviemize eklemiş olduk. Şimdi 1. frameye çift tıklayarak Frame Propertiesi açalım. Actions kulakçığına geçelim ve artıya basarak Stop seçeneğini seçelim. Şimdi Sound kulakçığına tıklayalım ve Sound bölümünde None yazıyorsa yandaki ufak ok işaretine tıklayarak az önce moviemize eklemiş olduğumuz sesi seçelim. Sync bölümünden Start'ı seçelim ve Loops kısmına 1000 gibi bir rakam yazalım. Bu rakamın fazlalığı moviemizin boyutunu( X kb) kesinlikle etkilemez. Ok tuşuna basarak pencereyi kapatalım.

 2.Frameyede çift tıklayarak Frame Propertiesi açalım ve Action kulakçığına geçelim. Artıya basarak Stop değerini seçtikten sonra Sound kulakçığına geçelim. Sound bölümünde eklediğimiz sesi göremiyorsak yandaki ok tuşuna basarak ekledğimiz sesi seçelim. Sync bölümünden Stop değerini seçelim. Framelerle olan işimiz bitti. Şimdi sırada butonlarımız var.

  Sound Off butonuna sağ tuşla tıklayın ve Properties seçeneğini seçin. Actions kısmından artıya basarak  Go To seçeneğini seçin ve Number bölümüne 2 yazın ve Ok tuşuyla pencereyi kapatın. Sound On düğmesine sağ tuşla tıklayın ve Propertiesi seçin. Actions kulakçığına geçin, artıya basarak Go To seçeneğini seçin Number bölümüne 1 yazın. Ok dedikten sonra işimizi bitmiş oldu.   

  

  Ctrl+Enter ile yaptığımız animasyonu görebilirsiniz.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x