Üye Kayıt Üye Giriş

Hitachi, Hard Diskleri Helyumla Dolduruyor!


Hitachi, Hard Diskleri Helyumla Dolduruyor!


Hitachi alışıla gelmişin dışına çıkarak, hard disklerin içerisine helyum gazı dolduruyor. Bu sayede daha hızlı ve daha yüksek depolama kapasitesine sahip diskler üretilebilecek. Nasıl mı?

Hidrojenden sonra en hafif gaz olan Helyum, havadan daha hafif bir maddedir. Helyum gazının kullanım alanı oldukça azdır. Çünkü Helyum, oldukça pahalı bir madde. Pahalı olmasının nedeni evren de hidrojenden sonra en çok bulunan element olmasına ve dünya atmosferinde 1/200.000 oranında bulunmasına rağmen, sıvı havanın ayrımsal damıtılmasıyla elde edilememesi.

Bu kadar teknik bir girişten sonra Helyum'un kullanım alanlarına örnek vermek gerekirse, genelde sıcak hava balonları ve zeplinlerde kullanıldığını söyleyebiliriz.

Artık Hitachi sayesinde bu kullanım alanlarına Hard Diskler de eklenecek.

Mekanik disklerin içerisindeki hava alınır. O yüzdendir ki mekanik diskin içerisini açtıktan sonra, içi hava dolacağı için o disk çalışmaz. Plakalar havanın artmasıyla beraber direnç ile karşılaşacak ve bu da pek çok negatif etkiye neden olacak.

Disklerin içerisindeki hava alınmış olmasına rağmen, içerisinde az da olsa hava bulunuyor. Bu kadar az olan hava bile 5 disk plakasından fazla plakanın aynı disk içerisinde kullanılmasını engelliyor. Çünkü en düşük hızı 5400 RPM olan diskler birbirlerini türbülansa sokuyor.

Helyumun ne işe yarayacağını artık yukarıdaki bilgiler ışığında tahmin etmenizi bekliyorum. Sizinde düşündüğünüz gibi Hitachi, diskların arasında Helyum kullanarak disk plakalarının türbülansa girmesini engelleyecek. Hava yoğunluğunun oluşturduğu gecikmeler ise ortadan kalkacak ve disklerdeki okuma yazma kafaları rahat bir nefes alacak.

Disklerin daha sessiz ve performanslı çalışmasının yanında, aynı anda daha çok plakalı diskler bu teknoloji sayesinde üretilebilecek.

Hitachi'nin açıklamasına göre Helyum kullanımı plak başına güç tüketimini yüzde 20 oranında azaltıyor. Çünkü hava direnci olmadığı için plaklar daha hızlı dönüyor.

Bu teknolojiyle beraber disklerin kapasitesi %40 daha fazlalaşıp, %20 daha az güç tüketebilir. Ayrıca disklerin performansı daha da artacak hatta daha da sessiz çalışacak. Tabi pahalı bir gaz olan Helyum, disk fiyatlarını daha da arttıracak. 2013 yılında çıkaracağı modellerde Helyum kullanacak olan Hitachi, bakalım etkili bir deneyim kullanıcılara sunacak mı? Bekleyip göreceğiz.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x