Üye Kayıt Üye Giriş

Samsung'dan TLC NAND Tabanlı SSD 840


Samsung'dan TLC NAND Tabanlı SSD 840


Samsung, tanıttığı 840 Pro SSD ailesiyle beraber MLC yerine TLC kullanımına başladı. Böylece pek çok MLC tabanlı diskten çok daha performansı bizlere sunabilecek.

Daha önce sitemizde SSD Nedir, Ne Gibi Avantajlar Sağlar adlı makalemizde SSD'lerin yapısıyla ilgili pek çok teknik bilgiyi paylaşmıştık. O yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

SLC ve MLC SSD'ler piyasada satın alınabilir durumda. Daha çok piyasada MLC tipi SSD'ler var. MLC tipi NAND flash bellekler her bir hücrede 2 bit veri saklıyorlar. Samsung'un yeni çıkardığı 840 SSD serisi ne SLC ne de MLC tipi NAND ile geliyor. TLC adındaki NAND yapısını kullanan Samsung, Tri Level Cell yani her hücrede 3 bit saklayabilen yapıda.

Samsung'un 840 Pro'dan sonra çıkan 840 serisi, MLC yerine TLC yapısını kullanıyor. Fakat iki ürünün de kontrolcüleri aynı. Samsung'un MDX kontrolcüsünü kullanan 840 Pro ve 840, yük durumuna göre değişken yapıda olmasıyla dikkat çekiyor.

Samsung'un SSD 840 ailesi 500, 250 ve 120 GB'lık kapasitelerden oluşuyor. Fiyatlarıysa sırasıyla 449.99 Dolar, 199.9 Dolar ve 109.99 Dolar olarak belirtiliyor.

Samsung, 500 GB'lık SSD 840 ailesi için 540 MB/sn sıralı okuma, 330 MB/sn sıralı yazma değerlerini veriyor. Ayrıca rastgele okuma hızı olarak 98K IOPS, rastgele yazma hızı olarak da 70K IOPS değerleri alıyor.

Samsung SSD 830, 840 ve 840 Pro'nun karşılaştırmalı tablosu

TLC tipi NAND'ların, MLC'ye göre daha yavaş olduğunu görüyoruz. Burada artan bit sayısı ters etki ediyor. SLC tipi bellekler genel olarak MLC'den de hızlıdır fakat boyut konusunda SLC oldukça dezavantajlı. Yeni 840 ailesinde 21nm teknolojisiyle geliştirildiğini görüyoruz. Bu da güç tüketimi açısından olumlu olarak karşılanıyor.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER