Üye Kayıt Üye Giriş

TI, OMAP 5 ile 2013'e Hazırlanıyor!


TI, OMAP 5 ile 2013'e Hazırlanıyor!


Ünlü microişlemci üreticilerinden Texas Instruments, OMAP serisinin yeni nesil üyesi olacak olan OMAP 5'i 2013'te piyasaya sunacak. Bakalım nasıl özellikler olacak?

Samsung Galaxy Nexus başta olmak üzere pek çok akıllı telefon ve tablette kullanılan Texas Instruments'in OMAP işlemci ailesi, OMAP 5 ile 2013'te yenilenecek.

TI, OMAP 4 4430'u 2011'in ilk çeyreğinde duyurmuştu. Neredeyse 2. senesine girecek olan OMAP 4, yavaş yavaş eskiyor ve güncelleme istiyor. Piyasada bulunan OMAP 4'ün en güncel üyesi 4470'e baktığımızda ARM Cortex A9 tabanlı olduğunu görüyoruz. 1.5 GHz ile 1.2 GHz kullanım aralığı sunan işlemciler çift çekirdekli yapıda ve 45nm teknolojisiyle üretiliyor. Özellikle grafik birimi PowerVR SGX545 ile güçlü bir performans sunan 4470 Archos, Nook HD ve Kindle Fire HD gibi pek çok tablete güç veriyor.

OMAP 4 platformu, Windows 8 tablet ve notebooklarda da kullanılabilecek bir işlemci ailesi. OMAP 5'i geciktiren bir diğer faktör de Windows 8 sürücüleri. TI ekibi yeni işlemcilerin Windows 8 sürücülerini hazırlayıp, onay sürecinden geçirmeleri gerekiyor. OMAP 5'in sürücüleri ve üretim kısmındaki gecikmeler 2013 yılını görmemizi sağladı. Hem kabul edelim ki OMAP 4'ü de çok fazla zorlayan işlemciler piyasada yeni yeni çıkmaya başladı.

OMAP 5, ARM Cortex A15 mimarisi üzerine kuruluyor. Yeni nesil PowerVR grafik çipinin kullanılacağı platform 2013'ün ilk çeyrek sonunda tanıtılacak. CES 2012'de görücüye çıkması bekleniyor.

Qualcomm, Nvidia, Samsung gibi rakipleri karşısında nasıl bir platform çıkacak merakla bekliyoruz.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x