Üye Kayıt Üye Giriş

Gigabyte X79S-UP5 WiFi İncelemesi


Gigabyte X79S-UP5 WiFi İncelemesi


Intel'in LGA 2011 Soketli Extreme Edition ailesi için hazırlanan Gigabyte'ın üst seviye anakartlarından X79S-UP5 WiFi'ı test merkezimizde ağırladık.

Intel'in üst seviye LGA 2011 işlemcilere uyumlu X79 çipsetli anakartlar, zengin donanım ve içerikleriyle üst segment kullanıcılara sesleniyorlar. Zaten LGA 2011 platformundaki işlemcilerin en uygun modelinin bile fiyatı oldukça üst seviyede olduğunu düşündüğümüzde, kullanıcı kitlesinin bu anakartlardan çok daha fazlasını beklemesi gerekiyor.

İncelediğimiz Gigabyte X79S-UP5 WiFi, X79 tabanlı işlemci alacaklar için son derece zengin özellikli ve alınası bir anakart diyebiliriz. Tek tuşa basarak otomatik overclock seçeneği, zengin kutu içeriği, Wireless gibi çeşitli özelliklerle dikkat çekiyor.

İncelememize başlamadan önce biraz LGA 2011 platformunu hatırlayalım. Daha sonra ürünün kutu içeriğiyle devam edelim.

LGA 2011 tabanlı Core i7-3000 serisinde Sandy Bridge-E olarak adlandırılan bir mimari kullanılıyor ve bir çok geliştirme bu mimari içerisinde mevcut.

Core i7 990X adlı eski 6 çekirdekli EXtreme Edition ve Gulftown ailesi, performans olarak 4 çekirdekli Core i7 2600k'nın çok az yukarısında yer alıyordu.

Sandy Bridge mimarisinin geliştirilmiş hali olan Sandy Bridge-E'yi kullanan Core i7-3960 X, 6 çekirdeği, 15MB önbelleği ve 4 kanal DDR3 bellek kontrolcüsü ile geliyor. 3.3 GHz hızında çalışan işlemci Turbo modunda hızını 3.9 GHz'e kadar çıkarıyor.

Gigabyte'ın incelediğimiz modeli otomatik overclock ile işlemciyi 4.6 GHz'e kadar çıkartabiliyor. Sadece tek tuşa basmanız gerekiyor.

Intel'in Xeon işlemcilerini destekleyen anakart ayrıca SAS diskleri de destekliyor. Yani mini sunucu kurabilirsiniz bu anakartla.

Gigabyte, kutu içeriği tanımını yeniden oluşturmuş. Oldukça zengin bir kutu içeriği karşımızda. Ürünün içerisinden 6 tane SATA kablosu, PCIex x1 Wireless kartı, iki anten ve kabloları, sabit 3'lü SLI bağlantısı, esnek CrossFire ve SLI bağlantı köprüleri, USB 3.0 ön panel uzatıcısı, arka panel sacı, kurulum CD'si ve kurulum bilgileri kutu içerisinde bulunuyor.

Gigabyte X79S-UP5 WiFi Arka Panel Bağlantıları:

Anakartın arka kısmında dual bios butonu ve oc butonu bulunuyor. OC butonuna bastığınızda hızlar ayarladığınız şekilde ya da otomatik olarak hızlanıyor. Mor yeşil buton da çift BIOS özelliğini aktif ediyor. Örneğin bir işlem sonucu bilgisayar açılmıyor, yedek ikinci BIOS ile bilgisayar boot ediliyor ve sorunsuz bir biçimde bilgisayarınız açılıyor.

1 x eSATA/USB Combo bağlantı noktası
2 x RJ-45 bağlantı noktası
1 x PS/2 Klavye/Mouse bağlantı noktası
4 x USB 3.0/2.0 bağlantı noktası
5 x audio jacks (Center/Subwoofer Speaker Out, Rear Speaker Out, Side Speaker Out, Line In/Mic In, Line Out)
1 x CPU overclocking button
1 x eSATA 6Gb/s bağlantı noktası
1 x BIOS switch button
1 x Clear CMOS button
5 x USB 2.0/1.1 ports
1 x IEEE 1394 bağlantı noktası
1 x SPDIF çıkışı (optik)

Gigabyte X79S-UP5 WiFi Yapısı:

Su soğutmayı çok rahat bir şekilde monte edebileceğiniz alan bırakan anakart üzerindeki soğutucular, güç ünitesini de etkili şekilde soğutuyor. Ultra Dayanıklı 5 üretim disiplinini kullanan anakart, tamamiyle japon katı kapasitörlerden ve 2 oz bakırlı plaketten oluşuyor.

4 adet PCI Express x16 slotu, 1 adet PCI slotu ve 1 adet PCI Express 1x slotu bulunuyor.

8 adet SAS 3 GB/s bağlantısını destekleyen anakart, 4 adet SATA 3 GB/s ve 2 adet SATA 6 GB/s çıkışına destek veriyor. Özellikle RAID yapacaklara beyaz SATA 6 çıkışını öneriyorum.

Anakartı uzay montajda kullananlar için güzel bir özellik olan açma kapama butonu bulunuyor.

Reset tuşu da anakartın alt kısmına yerleştirilmiş.

Gigabyte Gigabyte X79S-UP5 WiF Ek Özellikler:

Ürün içerisinden çıkan Wireless kartı sayesinde çift antenlı hızlı bir Wireless alıcısına sahip oluyorsunuz. Çift bant IEEE 802.11 a/b/g/n WiFi ve Bluetooth 4.0 desteği sayesinde bilgisayarınızı daha efektif olarak kullanabiliyoruz.

Apple'ın iPhone 4S başta olmak üzere pek çok telefondan Bluetooth

Gigabyte Gigabyte X79S-UP5 WiFi Teknik Özellikler ve Sonuç:

Teknik Özellikler:

İşlemci Soketi: LGA 2011

İşlemci Desteği: Intel Core i7 LGA 2011, Xeon

Bellek Desteği: 8 x 1.5v DDR3 DIMM DDR3 2133 MHz

Toplam Kapasite: 64 GB'a kadar temiz RAM

PCI Express: 4x X16, 1X X8 ve PCI slotu

Çoklu VGA: 3X SLI, AMD CrossFire X desteği

Sonuç:

3D Bios ve zengin bios seçenekleriyle overclock imkanları son derece başarılı bir anakart. Zaten Gigabyte'ın anakartları ayar zenginliği açısından son derece başarılılar.

Bu anakartın en önemli özelliği SAS diskleri desteklemesi ve 8 adet çıkışa sahip olması. Tabi Xeon işlemci desteğini unutmamak lazım. Bu anakart ile hem oyuncu bilgisayarı hem de mini sunucu kurabilirsiniz. Zengin kutu içeriğiyle beraber değerlendirilmesi gereken bir anakart.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER