Üye Kayıt Üye Giriş

Ultrabook'larda Pil Performansı


Ultrabook'larda Pil Performansı


Tasarım ve hafifliklerinin yanı sıra performanslarıyla da başarılı bir çizgi çizen Ultrabook'ların pil performansları nasıl? Ultrabook'ların pillerine genel bir bakış attık.

Masaüstü bilgisayarlar ile dizüstü bilgisayarları birbirinden ayıran en önemli özellik muhtemelen dizüstü bilgisayarların pille çalışıyor olması. Dizüstü bilgisayarlar, taşınabilir oldukları için masaüstülere göre oldukça avantajlı konumdalar. Fakat taşınabilir olmaları, istediğimiz her an istediğimiz süre boyunca kullanabileceğimiz anlamına gelmiyor. Eğer fişe takacak bir konumda değilseniz dizüstü bilgisayarların pillerinin izin verdiği sürece kullanabilirsiniz.

Durum böyle olunca taşınabilir tüm cihazlarda olduğu gibi (telefon, tablet vs.) bilgisayarlar da pil derdiyle tanışıyor. Bir de işin pili aşırı kullanma boyutu var. Yani kısa ömürlü pilinizle uzun süreli çalışmalar demek, pilinizi çok sayıda şarj edeceğinizi gösterir ki bu da pil ömrünüzü giderek kısaltır.

Dizüstü bilgisayar satın alırken, masaüstlerine göre çok daha fazla kritere sahip. Pil gibi önemli bir sebebi baz aldığımızda dizüstü bilgisayar alırken en önemli kriterlerden biri olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Her ne kadar performansına, dış görünüme, ergonomisine önem veriyor olsak da pilinin hızlı tükenmesi tüm diğer kriterleri gölgede bırakabilir.

Yazının bu kısmına kadar dizüstü kelimesini kullandım fakat buradan sonra işin Ultrabook kısmını anlatacağım için dizüstü yerine Ultrabook diyeceğim. Çünkü artık Ultrabook’ların yeni taşınabilir bilgisayar platformları olduklarını düşünürsek teknolojinin bu kısmını ele almak gerekiyor. Ultrabook’lar performans, tasarım ve ergonomi bakımından oldukça başarılılar. Fakat bu başarıları, albenileri gölgede kalmamak için pil konusunda da önemli atılımlara sahipler.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x