Üye Kayıt Üye Giriş

Photoshop Layer IV


Photoshop Layer IV

  Photoshop'ta Layer IV

  Bu hafta istediğimiz layeri istediğimiz layerle birleştirmeyi, istediğimiz layeri görünmez yapmayı, kendimizin belirleyeceği layerleri beraber hareket ettirmeyi öğreneceğiz. Bunun için geçen sayıda yaptığımız örnek dosyamızı Photoshopla açalım ve bu önemli işlemlerin nasıl yapıldığını hep beraber öğrenelim.

  Geçen sayıda yaptığımız örnek PSD dosyasında 4 tane layerimiz var. Bunlar aşağıdan yukarıya sırasıyla Background, Kare, Yuvarlak ve Dinamit isimleriyle dizilmişler. Önceki derslerden de hatırlayacağınız gibi bu sıralama çok önemlidir ve bir üstteki layerle onun altındaki layerlerden birinin belli bir bölgesi çakışıyorsa çakıştıkları yerde alttaki layer değil üstteki layerin çakışan kısmı gözükür. Bu konuyu hemen bir örnekle pekiştirelim ve Kare isimli layerimizi faremizle Dinamit isimli layerin üstüne sürükleyip bırakalım.

  O da ne?
Dinamit yazımızın bir kısmı kayboldu. Yoksa layeri taşıyım derken yazının bir kısmını mı sildiniz? 
Hayır Undo yapmanıza gerek yok. Yazıyı sildiğiniz falan da yok. Sadece Kare isimli layeri Dinamit isimli layerin üstüne alınca üst layerle alt layerin çakıştığı yerde üst layer üstte çıkarak kendini gösterdi. Yazınız duruyor ama siz göremiyorsunuz. Şimdi Kare isimli layeri eski yerine alarak esas anlatacağımız konuya geri dönelim.

  Şimdi yaptığımız resimde Kare ile Yuvarlak şekillerin yerlerini beğenmedik ve bunları biraz daha sağa veya sola taşımak istiyoruz ama ikisinin arasındaki mesafeyide korumak istiyoruz. Sonuçta kaş yapalım derken göz çıkartmak istemiyoruz. Kısaca yuvarlağı nereye hareket ettireceksek aynı ölçüde kareyide hareket ettirmek istiyoruz. Eğer bunu elimizle yapmaya çalışırsak yapabiliriz ama çok uzun sürer. Basiti varken zoru seçecek kadar zamanımız yok bizim. Onun için hareket ettirmek istediğimiz layerleri birbirine zincirle bağlamamız gerekiyor. Yoksa size şaka mı geldi bu söz? Evet ta kendisi. Layerleri birbirine zincirle bağlayacağız. Bunun için birbirine bağlamak istediğimiz layerlerden biri seçili iken diğer layerin hemen yanındaki boşluğa tıklayıp layerleri sıkıca birbirine bağlıyoruz.

 

  Şimdi Kare isimli layeri hareket ettirdiğinizde Yuvarlak isimli layerinde hareket ettiğini göreceksiniz. Taki aradaki zinciri kaldırana dek. Aradaki zinciri kaldırmak için zincirin üstüne bir kere tıklamanız yeterli. Söylemek sitediğim diğer bir hususta bu zincirleme işleminde sınır olmadığı. En az iki en çok istediğiniz kadar layeri birbirine zincirleyip bir tanesini hareket ettirmekle diğerlerinide hareket ettirmiş olacaksınız.

  Şimdi sıra Visible ve Invisible işlemlerinde. Bu kelimeler ICQ'den tanıdık gelebilir size. Görevlerde hemen hemen aynı. ICQ'de kendinizi gizlersiniz, Photoshop'ta layerleri. Kısaca mantık şu; istediğiniz layeri görünür yapmak veya görünmez yapmak. Nasıl olacak, ne işimize yarayacak derseniz onuda açıklayalım. Yine örnek resmimizin üstünde çalışmaya devam. Resmi yaptınız ama "Şu kare olmasaydı acaba resmim nasıl gözükür?" diye kendi kendinize sordunuz ve hemen layeri sildiniz. Durun biraz hemen silmeyin layerinizi. Eğer karesiz resmin nasıl göründüğünü görmek istiyorsanız layerin yanındaki göz resmine tıklamanız yeterli. Basın basın korkmayın. Bakın karemiz kayboldu. Gördünüz mü resminizin karesiz nasıl göründüğünü? Hoşunuza gittiyse gönül rahatlığıyla Kare isimli layeri silebilirsiniz. Hoşunuza gitmediyse tıkladığınız göz kısmına tekrar tıklayında karemiz geri gelsin.

 

  "Peki bu zincirleme ve görünmezlik işlemleri sadece bu işe mi yarar?" diye sorduğunuzu burdan duymadığımı sanmayın. Sıra oraya da gelecek. Resmimiz öyle bir yere geldiki "Ah keşke şu layerler tek layer olsaydı da  bana zorluk çıkartmasalardı" dedirtiyor size. Çözüm o layerleri birleştirmek.Eğer tüm layerleri birleştirip tek layer yapacaksanız sorun yok. Layer/Flatten Image komutuyla bütün layerleri birleştirebiliriz. Ama biz sadece kare ve yuvarlağı birleştirmek istiyorsak Yuvarlak layer seçili iken Layer/Merge Down komutunu kullanmamız lazım. Bu komutla Yuvarlak isimli layerle onun hemen altındaki Kare isimli layeri birleştirmiş olduk. Layer/Merge Down komutunun altındaki Merge Visible komutu dikkatinizi çekmiş olması lazım. Görünmezlik özelliğini şimdi layerleri birleştirmek için kullanacağız. Bunun için birleşmesini istediğiniz layerlerin görünür, birleşmesini istemediğiniz layerlerinde görünmez olması gerekir. Görünürler zaten görünür, yapmamız gereken birleşmesini istemediğimiz layerleri görünmez yapmak. Şimdi Dinamit isimli layeri görünmez yapalım ve Layer/Merge Visible komutuyla görünür layerlerimizi tek çatı altında toplayalım. Layeri tekrar görünür yapalım. 4 layer 2 layer oldu. Undo yapalım ve tekrar 4 layerli devrimize geri dönelim. Bu sefer Yuvarlak layer seçili iken Kare hariç diğer layerleri zincirle birbirine bağlayalım. Layer/Merge Linked komutuyla birbirine bağlı olan layerleri birleştirelim. Böylelike kare hariç diğer layerleri tek çatı altında toplamış olduk.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x