Üye Kayıt Üye Giriş

TSMC, 20nm Üzerinde Çalışıyor


TSMC, 20nm Üzerinde Çalışıyor


Günümüzde popülerliği hızla artan mobil işlemcilerin üretiminde hayati öneme sahip olan daha düşük boyuttaki transistörlerle üretim için TSMC ciddi bir yatırım yapıyor.

Ekran kartı tarafında Nvidia ve AMD tabanlı grafik işlemcilerin 28nm teknolojisiyle üretildiği TSMC, hızla büyüdüğü mikroişlemci üretim sektöründe ciddi bir yatırım yapıyor.

28nm üretim teknolojisine sahip olan firma, Intel ile beraber en ileri üretim teknolojilerine sahip üreticiler arasında. Mobil platformdaki en popüler çipset olan 28nm'lik Qualcomm APQ8064, Boradcom, VIA ve Marvell çözümleri başta olmak üzere 150'den fazla firma TSMC'de üretim yaptırıyor.

Samsung başta olmak üzere üretici firmalarda düşük nanometrelere ulaşmış durumdalar. Samsung'un en son işlemcileri 32nm teknolojisiyle üretiliyor. İlerleyen dönemde firma 28nm'ye geçiş yapacak. TSMC popülerliğini devam ettirmek için nanometre seviyesini daha da düşürmesi gerekiyor. Bu yüzden de 20nm çalışmaları hızla devam ediyor.

Taiwan Focus sitesinine göre TSMC, Güney Tayvan Bilim Parkı'nda yer alan ve 12 inçlik plakalar üreten Fab 14'ün temel atma töreni yapıldı. Bu fabrikayla doğrudan 20nm üretiminin alakası yok fakat 12 inçlik plakalar bu tür gelişmiş üretim teknolojilerine sahip işlemcilerde kullanılıyor.

TMSC, önümüzdeki 5 yıllık süreçte 17 milyar Dolar yatırım yapacağını açıkladı. 20nm teknolojisine 2013 sonunda geçmesi beklenen TSMC, 2014 sonlarına doğru da 14nm çalışmalarına başlamayı düşünüyor.

 

AÖF Kredili Sistem - AÖF Kredili Sistem Görüntülü Eğitim Seti- AÖF Matematik-1 Eğitim Seti - AÖF Genel Muhasebe-1 Eğitim Seti - AÖF İşletme Eğitim Seti - AÖF Hukukun Temel Kavramları Eğitim Seti - AÖF İktisat-1 Eğitim Seti

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x