Üye Kayıt Üye Giriş

Photoshop Layer II


Photoshop Layer II

    Photoshop'ta Layer II

   1.Bölümde photoshopta açtığımız ve layer eklediğimiz çalışmamıza geri dönelim. Layer 1'in ismini Kare olarak değiştirip içine kırmızı renkli orta boyda bir kare resmi çizelim.

  Create New Layer düğmesiyle   yeni bir layer daha oluşturup ismini yuvarlak yapıp içine mavi renkli bir yuvarlak çizelim.

  Move Tool(V)    aracı ile çizdiğimiz kare ve yuvarlağı istediğimiz yere doğru hareket ettirelim. Layerin mantığını daha kolay kavrayabilmek için kare ve yuvarlağın bir bölümü üstüste gelmesi lazım.

 

Move Tool aracına çift tıklayarak Move Options penceresini açalım ve ayarları kendimize kolaylık sağlayacak şekilde değiştirelim. Auto Select Layer seçeneği aktifse fareniz hangi layerin üstündeyse otomatik olarak o layer seçili olacaktır.Seçili değilse hangi layeri hareket ettirmek istiyorsanız layer penceresinden kendiniz işaretlemek zorundasınız. Photoshopa çok yabancıysanız büyük ihtimal yazılanlardan da fazla bir şey anlayamıyorsunuzdur. Yapacağınız tek şey bu yazıyı Photoshop açıkken okumak ve okuduğunuz her satırı, her örneği Photoshopta uygulamanız gerekiyor dedikten sonra biz tekrar anlatımımıza geri dönelim.

 

   Yaptığınız örnekte de göreceğiniz gibi çizmiş olduğumuz yuvarlak resmin bir bölümü karenin üstüne gelmiş ve onun görünmesini engellemiştir.İlk bakışta burdan çıkaracağımız sonuç Layer penceresinde üste olan layer resmimizde de üstedir. Bu kural layer sayısı arttıkça değişmez ve en üstteki layer her zaman için en üsttedir. Taki biz onu aşağıya alana kadar.

  Şimdi yuvarlak layerimizin saydamlık özelliğini kullanarak bakalım alttaki layerimizin örtülü yerlerini bir nebze olsun görebilecek miyiz? Yoksa üstteki layerler çok mu gaddar oluyorlar? Merak ediyorsanız Yuvarlak isimli layeri seçin ve Opacity değerini %50'ye düşürün ve kendi gözlerinizle görün. Şimdi Opacity değerini tekrar %100 yapın ve hemen yandaki Normal yazan seçeneği değiştirerek diğer seçeneklerin ne işe yaradığını biraz anlamaya çalışın. Biraz biz, birazda sizin gayretlerinizle bu Photoshopu Sabri Varol'dan daha iyi kullanacaksınız.:-)) Buna eminim.

 

  Bu çalışmayı psd olarak kaydedin. Çünkü bu dosya üzerinde ki çalışmalarımız önümüzdeki haftalarda devam edecek.Bu hafta havaların soğumasıyla beraber gribe yakalandık. Onun için bu seferlik yazımız biraz kısa sürdü. Neyse siz bu layerlere iyi çalışın. Sıralarını falan değiştirin, silin, yeni bi tane ekleyin, ismini değiştirin ben hemen gelirim

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER