Üye Kayıt Üye Giriş

Windows XP Format Atmadan Nasıl Kurulur?


Windows XP Format Atmadan Nasıl Kurulur?


Windows’unuz artık eskisi gibi istikrarlı çalışmıyor ve
mavi ekran hataları veriyorsa. Sürekli  donup kalıyorsa ve artık format atmak gerektiğini düşünüyorsanız bunu mutlaka okuyun. 
 

Formattan önce yapılabilecek bazı şeyler var. Bu aşağıdakiler sistem performansını biraz olsun yükseltebilmek için System Restore öelliğini kullanmayanlar ve CD'yi takıp repair yapmaktan hoşlanmayanlar içindir.

Öncelikle Windows sistem dosyalarını kontrol ettirip bozulanlar varsa yeniletelim: Windows XP CD’nizi takın Windows kurulum ekranı çıkacaktır, bu ekranı kapatalım.

Başlat–>Çalıştır—> deyip sfc /scannow yazarak  Enter tuşuna basın ve beklemeye başlayın.

Win XP CD’mizi Cd-Rom'a takıp CD’den Boot edelim.

“R” Repair komutunu R ye basarak seçelim.

Kurtarma konsoluna(DOS benzeri bir ekran)  geldiğimizde Admin password’umuz sorulacaktır. Burada admin şifresini girin veya şifre boş ise enter tuşuna basın.

Şimdi sırasıyla aşağıdaki komutları verelim ve komutları çalıştırdıktan sonra bir hata mesajı vermediğinden emin olalım (her komuttan sonra enter tuşuna basmayı unutmayın):

cd\
cd system32 
cd config 
ren software software.bak 
ren system system.bak 
cd c:\windows\repair 
copy software c:\windows\system32\config 
copy system c:\windows\system32\config 
exit

Bilgisayar otomatik olarak boot edecektir. Boot ettikten sonra yepyeni bir Windows XP’ye sahip olacaksınız. Fakat şu an Windows’u yeni kurmuş olduğumuz için programların çoğu çalışmayacaktır. Yapılması gereken en mantıklı şey "Başlat–> Tüm Programlar" menüsünden ve "C:\program files" dizininden (veya Windows’sunuz hangi diskteyse) çalışmayan tüm programların klasörlerini tek tek silmeniz gerekiyor. Silme işlemi tamamlandıktan sonra programları tekrar kurabilirsiniz.

Böylece Tüm verileriniz yedeklemeye bile gerek kalmadan Windows'u tekrar kurmuş oldunuz.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x