Üye Kayıt Üye Giriş

Masaüstündeki Herşey Kayboldu!


Masaüstündeki Herşey Kayboldu!
 

Bilgisayarımın masaüstünde bulunan herşey kayboldu, masaüstündeki tüm dosyalar, ikonlar yok oldu, masaüstünde hiçbirşey gözükmüyor diyorsanız bu yazımızı mutlaka gözden geçirmelisiniz. Belkide çözümü çok basit olabilir.

Bilgisayarınızı açtınız, herşey normal. Masaüstü karşınıza geldi ama bomboş duruyor. Sadece windows başlat ve yan tarafındaki görev çubuğu aktif. Bu hatanın birçok nedeni olabilir. Ben size en basit çözümünden zor olana doğru farklı çözüm yolları göstereceğim.

1. YOL

Masaüstünüzde boş bir alanda sağ tıklayarak sırasıyla; Görünüm > Masaüstü Simgelerini Göster seçeneğini seçin. Eğer masa üstündeki simgelerinizin hepsi geri geldiyse başka birşey yapmanıza gerek kalmadı.

2. FARKLI YOL

Başlat > Çalıştır > gpedit.msc komutunu çalıştırın.

Karşınıza Grup İlkesi ekranı geldiğinde sırasıyla kullanıcı yapılandırması > yönetim şablonlarından "Masaüstü" klasörüne tıklayın. Karşınıza "Active Deskop" ve "Active directory " diye iki ayrı klasör gelecek. Active Deskop'ın  içerisine girin.  Sağ tarafta Active Deskop ayarları gelecek. Oradan "Active Deskop duvar kağıdı" ayarına gelin ve sağ tıklayarak özelliklerden ayarı devre dışı bırakın. Daha sonra bilgisayarınızı restart ederek değişikliği kontrol edin.

3. FARKLI YOL

Ctrl + Alt + Del tuşlarına basarak Görev Yöneticisiniz başlatın. Görev yöneticisi üst menüsünde sırasıyla şunları yapın; Dosya > Yeni Görev (Çalıştır) deyin ve açılan kutucuğa explorer yazarak enter tuşuna basın. Hepsi bu.

4. FARKLI YOL

Başlat > Çalıştır > regedit.exe komutunu çalıştırın.

Karşınıza gelen kayıt defteri yöneticisinde sırasıyla aşağıdaki anahtarlara ulaşarak aşağıda bahsedeceğim değerleri kontrol ediniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options\
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options\

bu anahtarlar da explorer.exe ve iexplorer.exe değerleri var ise o değerlerin üzerine sağ tıklayarak silin. Daha sonra aşağıdaki anahtarın olduğu kısma ulaşın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

Yukarıdaki anahtarın altında bulunan "shell" tıklayın ve sağ tarafında görünen "REG_SZ" alanına çift tıklayın. karşınıza gelen ekranda  "explorer c:/windows/explorer.exe" değeri yazıyor olması gerekir. Eğer bu değerin en sonunda explorer.exe yazmıyor ise veyahut başka bir dosya adı var ise bunu explorer.exe olarak değiştirin.

Daha sonra bilgisayarınızı restart edin ve değişikliği gözlemleyin.

5. FARKLI YOL

Başlat > Çalıştır > mmc komutunu çalıştırın.

Karşına bir mmc konsolü gelecek. Sonra sırasıyla şunları yapın. Dosya > Ek bileşen ekle / kaldır > ekle dedikten sonra karşına gelen listede yerel kullanıcılar ve gruplar seçeneğini seçin. Listenin en altında yer alan ana konsola gelene kadar tamam deyin.

Daha sonra konsolda " Yerel kullanıcı Gruplarına tıkladığınızda users ve grup olarak 2 bölüm göreceksiniz"users" kısmında kullanıcı hesabını bularak üstüne sağ tıklayın ve sil deyin. Daha sonra boş bir alana sağ tıklayarak yeni kullanıcı'yı seçin ve yeni bir profil oLuşturun.

Daha sonra "grup" kısmına gelerek "administrator" bölümünün üzerine çift tıklayınr. Altta "ekle" diyerek sırasıyLa şunları yapın. Gelişmiş > şimdi bul deyin ve karşınıza gelen listeden yeni profili seçerek tamam deyin. Tekrar tamam diyerek profili administrator grubuna ekleyin.

Son olarak bilgisayarınızı restart edin ve değişikliği gözlemleyin.

6. FARKLI YOL

Başlat > Çalıştır dedikten sonra aşağıdaki komutları sırası ile tek tek çalıştırın. Daha sonra bilgisayarınızı restart ederek değişikliği gözlemleyin.

regsvr32 jscript.dll
regsvr32 vbscript.dll
regsvr32 /i mshtml.dll

7. FARKLI YOL

Başlat > Çalıştır > msconfig komutunu çalıştırın.  

Daha sonra karşınıza gelen "sistem yapılandırması" penceresindeki "Genel" tabına tıklayarak listede bulunan Sistem Geri Yükleme seçeneğine bir kere tıklayarak aşağıdaki "Başlatma" düğmesine tıklayın. Daha sonra karşınıza gelen pencereden çalıştığına emin olduğunuz tarihteki "sistem geri yükleme noktasını" seçerek tamam deyin ve yönergeleri takip edin. Bilgisayarınız restar edecek ve bir süre işlem yapacak. Burada sabırla beklemeyi unutmayın.

Bu işlemlerin herhangi birisini uyguladıktan sonra Masaüstü ekranınızda kaybolan herşeyin tekrar geldiğini görürseniz sakın şaşırmayın.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x