Üye Kayıt Üye Giriş

BIOS Güvenliği Nedir ve Nasıl Sağlanır?


BIOS Güvenliği Nedir ve Nasıl Sağlanır?

BIOS, x86 tabanlı donanımızı yönlendiren ve ayarlarını yapan en alt düzeydeki yazılımdır. LILO ve diğer Linux sistem yükleme yöntemleri, Linux makinenizin nasıl açılacağına karar vermek için BIOS’a erişir. Linux’un çalıştığı diğer donanımlarda da benzer bir yazılım bulunur (Mac’lerde OpenFirmware ve yeni Sun’larda Sun boot PROM’u gibi). BIOS’unuzu kullanarak saldırganların bilgisayarınızı kapatıp açmasını, ve Linux sisteminizi yönlendirmesini engelleyebilirsiniz.

Bir çok BIOS bir parola ayarı yapmanıza izin verir. Bu o kadar da çok güvenlik sağlamaz (BIOS sıfırlanabilir, veya kasa açılarak çıkarılabilir), ama iyi bir caydırıcı etken olabilir (yani zaman alacak ve kurcalamanın izleri kalacaktır). Benzer şekilde, s/Linux (SPARC(tm) işlemcili makineler için Linux) sisteminizde, açılış parolası için EEPROM’unuzu kullanabilirsiniz. Bu saldırganları yavaşlatacaktır.

BIOS parolalarına güvenmenin diğer bir riski varsayılan parola sorunudur. Çoğu BIOS üreticisi, insanların parolalarını unuttuklarında bilgisayarlarını açıp pilleri çıkarmasını beklemediği için, BIOS’lara, seçilen paroladan bağımsız bir parola koymuştur. Bu parolalardan yaygın olarak kullanılanlar:

j262
AWARD_SW
AWARD_PW
lkwpeter
Biostar
AMI
Award
bios
BIOS
setup
cmos
AMI!SW1
AMI?SW1
password
hewittrand
shift + s y x z

Award BIOS için olan AWARD_PW parolasını deneyin çalışmasi gerekli. BIOS parolasının yeterince bilgili bir saldırgana karşı yeterli bir koruma olduğu düşünülemez.Çoğu x86 BIOS’u, diğer bazı güvenlik ayarlarına sahiptir. BIOS kitapçığınıza bakabilir, veya bir sonraki açılışta BIOS’a girerek ne tür ayarlar olduğunu gözden geçirebilirsiniz. Örneğin, bazı BIOS’lar disket sürücülerden sistem yüklenmesine izin vermez, bazıları da BIOS’un bazı özelliklerinin kullanılması için bir parola gerektirir.

Not: Makineniz sunucu görevi yapıyorsa, ve bir açılış parolası koyduysanız, makineniz başında kimse olmadığı zaman açılmayacaktır. Örneğin bir elektrik kesilmesi durumunda makinenin açılması için başına giderek parolayı girmeniz gerekecektir.

Bios Sesli Hata Mesajları Nelerdir?

Bip Sesleri ve Anlamları
1 - Sürekli Ses Güç kaynağı arızası
2 - Birçok kısa bip Anakart arızası
3 - 1 uzun Bellek tazelenmesinde hata
4 - 1 uzun 1 kısa Anakart veya BIOS çipi arızası
5 - 1 uzun 2 kısa Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
6 - 1 uzun 3 kısa Ekran kartı arızası
7 - 2 uzun 1 kısa Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı)
8 - 2 kısa Bellek parity (eşlik) hatası
9 - 3 kısa Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x