Üye Kayıt Üye Giriş

Bilgisayarın yavaşlamasını nasıl engelleriz ?


İyi kodlanmamış yazılımlar da bilgisayarı yavaşlatabilir.

Yeni yazılımların yüksek donanım ve performans gereksinimleri sisteminizi yorabilir. Bu durumda zaten bilgisayarınız teknolojik anlamda yetersiz kalmaya başlamış demektir.

Bilgisayarın yavaşlamasını nasıl engelleriz ?

Aslında bunu tam olarak engellemek mümkün değil. Yeni teknolojiler , yüksek sistem gereksinimleri bir süre sonra bilgisayarınızda ciddi yavaşlıklara sebep olacaktır. Ya yeni yazılımlardan feragat edeceksiniz yada daha muhafazakar davranıp her zaman yeni olan iyi demek değildir deyip emektar yazılımlara devam edeceksiniz.

Sırası ile yapmanız gerekenler;

-Yeni bir işletim sistemi kurduktan sonra ilk önce o işletim sisteminin güncellemelerini kontrol edin eğer varsa update edin.

-İyi bir antivirüs programını bilgisayarınıza kurun. Hangi antivirüs sorusuna bu konuda tecrübeli tanıdıklarınızdan yardım isteyerek yanıt bulun. Antivirüs yazılımını kurduktan sonra kesinlikle update edin.

-Her yazılımı bilgisayarınıza kurmayın. Bilinen ve tecrübe edilmiş yazılımları tercih edin. Yazılım konusunda seçici olun

-Kullanmadığınız yazılımları silin.

-Silinmiş yazılımların artıklarını temizleyecek yazılımlar kullanın.

-XP ‘ de Cmd ‘yi açıp gpedit.msc yazıp bir takım özel ayarlar ile bilgisayarınıza hız katabilirsiniz. Not: bu işlem ciddi yetenek ve bilgi gerektirir. Uzman desteğiyle yapmanızı tavsiye ederiz.

-Eğer gerekli ise defragment işlemini sabit diskinize yapın.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x