Üye Kayıt Üye Giriş

Bilgisayarınızı Nasıl Daha Sessiz Hale Getirebilirsiniz ?


Bilgisayarınızı Nasıl Daha Sessiz Hale Getirebilirsiniz ?

Yöntem 1 ; Temizlik

Bilgisayarınızın bakım ve temizliğini yapın ; Güç kaynağını ve fanınını tozlardan arındırın. CPU finlerini temizleyin ve cpu fanını tozdan arındırın ki cpu rahat soğusun.Ekran kartınızın fanı varsa üzerinde ki tozları temizleyin.

Yöntem 2 ; Ses Yapan Fanı Değiştirin

Bakım ve temizliğe rağmen hala bazı fanlar ses yapmaya devam ediyorsa onları hiç çekinmeden değiştirin. Bu tarz parçalar çok pahalı parçalar değiller. 10 tl gibi ücretlere en kaliteli fanı alabilirsiniz. Ben yapamam , montaj ve demontajı bilemem dersiniz bize yorumlarınızla ulaşıp haber verirseniz , güç kaynağı fanının bile nasıl değiştirildiğini anlatan derin bir yazı ile size yardımcı olabiliriz.

Yöntem 3 ; Profesyonel Sessizlik İçin Biraz Para Harcayın ve Kulaklarınız Bayram Etsin !

Fanlarında model , tip ve çeşitleri vardır. Tüm fanlarınızı “silent” yani sesiz çalışması için tasarlanan fanlarla değiştirin.

Ana kartınız müseade ediyorsa bios üzerinde bazı fan sürücü pinlerin voktaj kademelerini ayarlayan seçenekler mevcut. Anakart kullanım klavuzunu açıp çalışma hızlarını sisteminizin durumuna göre yarı yarıya düşürüp çıkardıkları sesin ciddi oranda azalmasını sağlayabilirsiniz.

Ekran kartınızı fansız çalışan modellerden seçin.

Normal hardisk yerine SSD kullanın. SSD nin içinde hiç bir meknik parça olmadığı için hiç bir ses üretmez.

CPU soğutucunuz stok fan değilde daha etkili soğutma yapan bir soğtucu ile değişirse cpu fanınız çok ama çok az çalışmaya başlayacaktır.

 

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x