Üye Kayıt Üye Giriş

Kullanıcı Arayüzü Fare İşlevleri


Kullanıcı Arayüzü Fare İşlevleri

 

Kullanıcı Arayüzü > Fare İşlevleri

Farenin sol tuşunu kullanarak başlıca işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Mesela nesneleri seçebilir, uygulamaları çalıştırabilir ve tabii ki yine uygulamaları kapatmak için de kullanabilirsiniz. Farenin sol tuşunu kullanmak için yerine göre tek ve çift tıklamanız gerekebilir. Çift tıklama işlevi sayesinde işlemler daha hızlı gerçekleştirilebilir. Bunlar haricinde nesneleri taşımak için de sol tuşu kullanmanız gerekebilir. Bu nesneleri fare yardımıyla bulundukları konumdan başka bir yere taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Windows 98 solak kullanıcılar için fare tuşlarının yerini değiştirme özelliğine de sahiptir. Bu sayede fare tuşlarının görevlerini değiştirebilirsiniz..

Fare düğme yapılandırması.

Amaç: Sol Fare Tuşunu Kullanmak

 1. Fare imlecini Windows 98'e Hoşgeldiniz penceresinin sol üst köşesinde bulunan bayrak simgesi üzerine taşıyın.

 2. Farenin sol tuşunu kullanarak bu simge üzerine tıklayın..

 3. Açılan menü üzerinde bulunan Kapat komutunu çalıştırmak için üzerine farenin sol tuşu ile tıklayın

Farenin sağ tuşu özellikle Windows 98 kullanırken göz ardı edilmemeli. Bir nesne üzerine farenin sağ tuşu ile tıklandığı zaman, nesne ile ilgili olan Nesne menüsü açılacaktır. Daha sonra yine farenin sol tuşunu kullanarak sadece bu nesne ile yapılabilecek işlemleri oldukça hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Amaç: Sağ Fare Tuşunu Kullanmak

 1. Farenin sağ tuşunu kullanarak masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesine ilgili nesne menüsünü açmak için tıklayın. Bu menüyü kullanarak Bilgisayarım penceresini açabilir, araştırabilir veya özelliklerini görebilirsiniz.

  Bilgisayarım Nesne menüsü
 2. Bu sefer farenin sağ tuşunu kullanarak Geri Dönüşüm Kutusu simgesine tıklayın ve nesne menüsünü açın.

 3. Geri Dönüşüm Kutusu'na ait nesne menüsünde de benzer işlemler mevcuttur. Mesela Geri Dönüşüm Kutusu'nu içine göz atmak için açabilirsiniz. Geri Dönüşüm Kutusu'nun özelliklerini görebilir veya içerisini boşaltabilirsiniz. Nesne menüsünde bulunan Aç komutunu üzerine sol fare tuşuyla tıklayarak çalıştırın.

  Geri Dönüşüm Kutusu
 4. Geri Dönüşüm Kutusu'nun içerisine göz atın. Geri Dönüşüm Kutusu şimdilik boş olmalı. Ekranın sol tarafında tanıtımı ve kullanımı için kısa bir açıklama bulabilirsiniz. Geri Dönüşüm Kutusu'nu pencerenin sol üst köşesinde bulunan simgesine çift tıklayarak kapatın.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER