Üye Kayıt Üye Giriş

Windows Giriş


Windows Giriş

Windows 98 en düşük olarak 486 DX66 (İşlemci) kullanan bir bilgisayar üzerinde çalıştırılabilir. Bu işletim sistemi için tavsiye edilen tabii ki Pentium serisi bir işlemcidir. Ancak bu tür bir sistemde Windows 98 işletim sisteminden maksimum performans elde edebilirsiniz. Sistem ihtiyacı direkt olarak sizin çalıştırmak istediğiniz uygulamalar ile ilgilidir. Duruma göre yüksek bir sistem de gerekebilir. Aşağıdaki tablo içerisinde, sisteminizdeki donanımlar için minimum ve tavsiye edilen değerlerini bulabilirsiniz.


Eğer daha konforlu çalışmak veya Windows 98'in daha gelişmiş işlevlerinden faydalanmak isterseniz, bu tablodakilerden hariç bilgisayarınıza yeni donanımlar ekleyebilirsiniz. Bulunması isteğe bağlı olan bu donanımlar: Modem, Ethernet Kartı, Ses Kartı ve Hoparlör, Microsoft Mouse veya uyumlu bir Gösterim Aracı.

Windows 98'in çeşitli versiyonları mevcut. Her versiyonun yazılım gereksiniminin farklı olmasına rağmen, kurulumundan sonra sunduğu işlevler arasından herhangi bir fark mevcut değil. Bu farklılık özellikle ücret üzerinde kendini belli ediyor. Bu nedenle hangi versiyona ihtiyacınız olduğuna karar verirken dikkatli olmalısınız. Windows 98 Update versiyonu daha önceden işletim sistemi bulunan bir bilgisayar üzerine kurulması gerektiği anlamına geliyor. MS-DOS 5.0 veya üstü, Windows 3.x veya Windows 95 geçerli olan eski versiyonlar

Windows 98'i bilgisayarınıza kurmaya başlamadan önce aşağıda belirtilen hazırlıkları yapmalısınız.

 • Bilgisayarınızın Windows 98 için gerekli olan minimum konfigürasyonu sağladığından emin olun.

 • Kurulum sırasında sorun çıkarması muhtemel olan uygulamaları kapatın. Bazı Disk Manager'ları sorunlara neden olabiliyorlar.

 • Virüs koruma programlarını, eğer varsa BIOS virüs korumasını da kapatın.

 • Elinizin altında boş bir disket bulundurun.

Artık Windows 98'i kurmaya başlayabilirsiniz. Eğer Windows 95 Update sürümünü yüklerken, tam sürüm ile arasında sadece bir adım da değişiklik vardır. Burada Windows 98'in boş bir sabit disk üzerine kurulumunu anlatırken, CD-Rom sürücüyü kullanacağız..

Amaç: MS-DOS kurulu bir sistemde CD-ROM sürücüsü üzerinden Windows 98 kurulum programını çalıştırmak.

 1. Bilgisayarınızı çalıştırın ve C:\> MS-DOS komut satırı ekrana geldiği zaman Windows 98 CD'sini CD-Rom sürücüsü içerisine yerleştirin.

 2. CD-Rom sürücünüzü aktif hale getirmek için, sürücünün ismine karşılık gelen harfi ve yanına da iki nokta üst üste yazın. Eğer CD-Rom sürücünün ismi E ise E: yazmalısınız. Daha sonra tuşuna basın. Bunun sonunda E:\> görüntüsü ekrana gelecektir.

 3. İçerisinde bulunduğunuz dizini değiştirmek için komut satırına cd win98 yazın. Daha sonra tuşuna basın.

 4. Komut satırına Kur yazın ve daha sonra kurulum programını çalıştırmak için tuşuna basın.

 5. Program başladıktan sonra tuşuna basacak olursanız, tüm sabit diskleri taramak için ScanDisk uygulaması otomatik olarak çalışacaktır.

 6. Scandisk'i çalışmasını tamamlamadan durdurmak için tuşuna basın.

 7. Windows 98 Kurulum Programı, Hoşgeldiniz penceresi ile başlayacaktır.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x