Üye Kayıt Üye Giriş

Windows 8 Açılışında Şifre Sorma Nasıl Kaldırılır


Windows 8 Açılışında Şifre Sorma Nasıl Kaldırılır

 

 

 

Windows 8 Açılışında Şifre Sorma Nasıl KaldırılırWindows 8’in hem uygun fiyatından hem de yeni bir işletim sistemi olmasından kaynaklanan yüksek talebin neticesinde sadece bir hafta içerisinde Dünya’da milyonlarca Windows 8 satıldı ve ve ülkemizde de oldukça yoğun bir talep var.

Herkes birer birer Windows 8’e geçiş yaparken ilk heyecanı atlatanlar karşılarında beklenmedik bir şey görüyorlar: Windows’un her açılışında şifre girme mecburiyeti.

Eğer siz de her bilgisayarınızı açtığınızda Windows 8 şifre girme ekranını görmek istemiyorsanız ve bilgisayarınızın direkt olarak başlangıç menüsüne gelmesini diliyorsanız elbette Microsoft bunun da bir yolunu düzenlemiş ancak pek göz önüne koymamış. İşte yapmanız gerekenler:

 

1. Öncelikle Windows 8’de “Çalıştır” menüsü yer almıyor. Bunun yerine çalıştırmak istediğiniz program veya uygulamayı direkt olarak Başlangıç menüsünde gezinirken klavyenizden yazmaya başlıyorsunuz.

 

2. Bu nedenle hemen yukarıda gördüğünüz ekranda “netplwiz” kelimesini yazdığınızda Windows 8 buna ait olan uygulamayı sizin için bulacaktır.

 

3. Ara kısmındaki “netplwiz”e ait olan uygulama aşağıda görebileceğiniz gibi karşınıza gelecektir. Hemen uygulamanın üzerine tıklayarak devam etmemiz gerekiyor.

 

4. “netplwiz”e tıkladığınızda karşınıza “Kullanıcı Hesapları” aracı gelecektir. Burada yer alan “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” adlı seçeneğin başında yer alan tıkı kaldırmanız bundan sonra Windows 8’in direkt olarak açılışta Başlangıç menüsü ile giriş yapmasını sağlayacaktır.

 

5. Eğer yeniden şifre ile bilgisayarınıza giriş yapmak isterseniz kolayca aynı adımları takip ederek “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” seçeneğini yeniden aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Aynı adımlar Windows 7 üzerinde de aktif ve “Çalıştır” menüsünü kullanarak kolayca orada da giriş ekranlarını atlamanız mümkün.

Eğer bilgisayarınızı güvenlik gerektiren bir ortamda kullanıyor veya içerisinde gizliliğine önem verdiğiniz dosyalarınız mevcutsa bu kullanıcı adı ve şifre sorma uygulamasını kaldırmamanızı tavsiye ediyorum.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER