Üye Kayıt Üye Giriş

Mobile Programlamaya Giriş


Mobile Programlamaya Giriş

 

Bu yazıda sizlere Windows Mobile 6.0 nedir, nereden geldi bu işletim sistemi, Windows Mobile 6.0?a gelinceye kadar Mobil işletim sistemlerinin isimlendirmeleri ne şekilde olmuşturu açıklamaya çalışacağım.

Windows Mobile 6.0 dediğimizde bilmemiz gereken en temel bilgi, aslında Windows Mobile 6.0'ın Windows CE 5.0?in cep bilgisayarlar için uyarlanmış hali olduğudur.

Windows CE 5.0 modüler, çekirdek bir işletim sistemidir. Ne demektir modüler işletim sistemi? İstenildiğinde herhangi bir platform, cihaz ya da araç üzerine kurularak gerekli modüllerin eklenebilmesi özelliğini taşıyan işletim sistemlerine modüler işletim sistemi adı verilir. Bu modülerlik bize ne avantaj sağlar ? Modülerlik sisteme platform bağımsızlığı, her cihazla çalışabilmeyi sağlar. Yapmamız gereken kurulan cihazda neler olmasını isteğimize bağlı olarak modülleri eklemektir.

Windows Mobile 6.0 Microsoft Windows Mobie ürün grubu tarafından Windows CE 5.0 ailesi üzerine geliştirilmiş mobil bir işletim sistemidir.Mobile Programlamaya Giriş
 


Cep bilgisayarları RAM, ROM ve Disk olmak üzere genel olarak üç kısımdan oluşur.
 

 


Mobile Programlamaya Giriş

 

 

 • ROM ; İşletim sistemi ( Windows Mobile 6.0 ) dosyalarının cep bilgisayarı üretici firması tarafından yüklendiği yerdir. Bu donanım üzerinde herhangi bir değişiklik yapamayız.
 • RAM ; Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, diskten bilgilerin alınıp üzerinde yürütüldüğü donanımdır.
 • Disk ; Üretici firmanın yüklediği işletim sistemi haricinde kullanıcı istekli programların kurulduğu, üzerinde yazma, okuma ve değiştirme işlemlerini yapabildiğimiz donanımdır.
  Microsoft cep bilgisayarı isimlendirmesinde Windows Mobile 6.0?a gelinceye kadar karmaşalar yaşamıştır. Windows Mobile 6.0 ile isimlendirme konusunu şekillendirmiştir;

   
 • Windows Mobile 6.0 Standart - Dokunmatik ekran özelliği olmayan, GSM özelliği olan cep bilgisayarları için tasanlanmıştır.
 • Windows Mobile 6.0 Classic - Dokunmatik ekran özelliği olan, GSM özelliği olmayan cep bilgisayarları için tasarlanmıştır.
 • Windows Mobile 6.0 Professional - Dokunmatik ekran özelliği olan, GSM özelliği olan cep bilgisayarları için tasarlanmıştır.
  Kolay gelsin.

 

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER