Üye Kayıt Üye Giriş

Photoshop`ta Taş Yapımı


Photoshop`ta Taş Yapımı

1. RGB modunda, 72 pixels/inch çözünürlükte, dilediğiniz boyutta(ben 400x600 kullandım) bir dosya açın ve kendinize göre gri bir renk ile doldurun.
Sonra Filters/Add Noise`e tıklayın. Gaussion ve monochromatic kutusunu işaretleyin ve 18 değerini uygulayın.(Taşınızın dokusundaki gözenekleri değiştirmek için isteğe göre Filter/Brush Strokes/Spatter uygulayabilirsiniz.)
Filters/Render/Lighting Effects seçeneğini tıklayın.Buradan Texture Channel Blue olsun ve height değerini 32 yapın.


2. Elimizdeki çalışmayı Lasso Tool aracı ile istediğimiz şekilde keselim.Böylece taşımızın şeklini ortaya çıkarmış olduk.Elde ettiğimiz şekli şimdi başka bir yere kopyalayalım.Bunun için sıra ile;önce Edit/Copy,File/New ve son olarak yeni dökümana Edit/Paste ile yapıştırın.Daha sonra Layer/Effect/Drop Shadow uygulayın.3. Bu aşamada iş biraz sizin yeteneğinize düşüyor.Kestiğimiz zaman taşımız çok fazla köşeli olduysa bu köşeleri yuvarlatmak gerekecektir.Bunun için Erase aracını kullanarak köşeleri yuvarlatabiliriz.Daha sonra taşımızın üzerindeki gölgeleri ve yansımaları yapmalıyız.Bunları yapmak için Burn Tool ve Dodge Tool aracını kullanacağız.Burn Tool ile gölgeleri ve çukurları, Dodge Tool ile de ışığın yansımalarını yapabiliriz. Taşın rengini değiştirmek istersenizde
Image/Adjust/Hue Saturation ayarlarıyla oynayabilirsiniz.

 

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x