Üye Kayıt Üye Giriş

SEO Terimleri


SEO Terimleri

SEO hakkında bilgisi olmayan webmasterlar, SEO’yu öğrenmeye başladıklarında, bir çok SEO terimi onlara sanki yeni bir dil öğrenmek gibi yabancı gelecektir. Bu yazıda sizlere, ayrıntılı bir biçimde, bilinen SEO terimlerini anlatmaya çalışacağım.

SEO : SEO, tam açılımıyla Search Engine Optimization demektir. Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu anlamı taşır.

Pagerank : İnternetin en büyük sitelerinden bir tanesi olan Google arama motorunun, tüm web sitelerine 10 üzerinden verdiği puandır. Türkçe’de Sayfa Puanı olarak geçmektedir.

PR : İnternette bir çok sitede PR diyerek geçen bu harfler, PageRank’ın kısa yazılışıdır.

Pagerank Güncellemesi : Google’ın her üç ayda bir yaptığı güncellemedir. Güncellemede, tüm sitelerin sayfa puanları, yeni puanlarıyla değiştirilir.

Backlink : Sizin web sitenizin başka bir sitede linkinin olmasına backlink denir.

MetaTag : Web sitelerine eklenen, arama motoru botlarına site hakkında bilgileri tanıtan kodlardır.

Sandbox :
Bazı web site sahiplerinin, hit veya pagerank değeri almak için yaptıkları bir takım hile sonucu arama motoru cezalandırılmasıdır. Bu cezalandırmada, Sandbox’a giren web sitesinin aramalarda yeri olmaz. İndexleri silinir. Ziyaretçi alamaz.

İndex : Google tarafından kaydedilen her sayfaya index denir. Bir web sitenin toplam index sayısına bakmak için arama motoruna “site:www.seohocasi.com” yazması yeterlidir.

GoogleBan : Sandbox gibi, bir web sitenin Google tarafından yasaklanmasına, banlanmasına denir. Terim zaten yeterince olayı açıklamaktadır.

DMOZ : Bir çeşit toplist, dizin sitesidir. Başvuru yapılarak editör olabilme şansı vardır. Google tarafından çok önemsenen bir dizindir. Her web site sahibinin girme hayalidir. Ancak DMOZ, web siteleri çok zor onaylar. Bu yüzden içeriğinde oldukça kaliteli web siteleri yer alır. www.dmoz.org adresinden ulaşılabilir.

Google Dalgalanması :
Google’ın, arama sonuçlarındaki sırayı yenilediği zamandır. Tüm web siteleri, herhangi bir web araması sonuçlarında, ya üstlere çıkar, ya da altlara düşer. Tıpkı bir deniz dalgalanması gibidir. Bu yüzden adı Google Dalgalanması’dır.

Çapraz Link :
Sitelerin backlink kazanmak için yaptıkları link takasına denir. Ancak bilindiği gibi takas değildir. A ve B kişilerinin 2 sitesi varsa, A kişi 1. sitesine B sitesinin linkini ekler. Bunun karşılığında B kişisi de, A kişisinin linkini 2. sitesine ekler. Bu sayede iki kişininde backlinki olur. Link takasın Google tarafından önemini yitirdiği için bu yöntem uygulanır. Bunun yararı, pagerank güncellemelerinde belli olur.

ALT Text : Eğer bir resimde bu özellik varsa, fareyi resmin üzerinde tutunca çıkan açıklama yazısıdır. Eğer resim, dizinden silinirse, resim hatası yerine alternatif olarak ALT Text görünür.

Hidden Text (Gizli Link) :
Genellikle arkaplan ile aynı renkte link konulur. Ziyaretçiler bu linki görmezler ve sitede görüntü kirliliği yaratmaz. Bu olaya Hidden Text diğer bir adıyla Gizli Link denir.

Robots.txt :
Çoğu web sitesinde bulunan bir dosyadır. Site ile aynı dizine konulur. Bu dosya sayesinde, dilediğiniz klasörlerin arama motorları tarafından indexlenmesini, görüntülenmesini engelleyebilirsiniz.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x