Üye Kayıt Üye Giriş

Photoshop Menü ve Araçlar 6


 Photoshop Menü ve Araçlar 6

Type Tool penceresi içindeki ayarlardan bir kısmı yazının tümüünr bir kısmı ise sadece imlecinle seçtiğiniz harflere etki etmektedir.Örneğin Color özelliğinde yaptığınız değişiklik bir kısım harfleri seçmiş olmanıza rağmen tüm yazıya etki edecektir.Anti-alias özelliğindeki bir değişiklik de yine tüm yazımıza etki edecektir.

Bu iki özelliğimiz dışında kalanlar sadece seçtiğimiz harflere etki etmektedir.Örneğin size ile sadece seçtiğiniz harflerin boyutunu değiştirebilirsiniz. baseline ise sadece seçtiğiniz harflerin satır alt çizgisine uzaklığını belirleyebilir veya tracking ile seçtiğiniz harfler arasındaki uzaklığı değiştirebilirsiniz.

TYPE TOOL ve TRANSFORM

Geçen derslerde öğrendiğiniz transform çeşitleri ve type tool özelliklerini kullanarak bir uygulama yapmanızı isteyeceğim.type tool aracı ile birlikte tracking,baseline,size özelliklerini her harf için farklı değerlere sahip olacak şekilde kullanmanızı ve oluşan yazımıza tüm transform şekillerini (scale,rotate,skew. distort,perspective)kullanmanızı isteyeceğim.Ancak bu işlemleri uygularkenbir sorun ile karşılaşacaksınız.Hadi siz deneyin hemen ardından dersimize devaö edelim ve sorunu çözelim.

Transform işlemleri esnasında karşılaşmanızı beklediğim sorun yazımıza distort ve perspective araçlarının uygulanamamasıdır..Bu araçların uygulanacağı cisim önceden de belirttiğimiz gibi vektör olmayan solid yüzeylerdir.Text Tool ile ürettiğimiz. Yazımız sold değil vektöreldir.Bu vektörel cismi solide çevirebilmek için Layer menüsünden Type seçeneğinin altındaki Render Layer komutunu kullanmanız yeterlidir.Artık distort ve perspective özelliklerinide uygulayabilirsiniz.


RENKLER ve PHOTOSHOP

Photoshop birçok konuda olduğu gibi renkler konusunda da rakiplerine fark atıyor.Hiç vakit kaybetmeden bu eşsiz araçların kullanımlarına geçiyorum.Bilinçli ilerleyen bir photoshop kuıllanıcısı olmak için lütfen şu araçların üzerinde vakit harcayınızLevels. Brightness/Contrast, Hue/Saturation, Invert.Bu araçlar en temelleri olup en çok kullanılanlardır.


Levels:Image menüsünde ve Adjust seçeneğinde bulunur.RGB modunda çalışırkeni 4 channel (kanal) seçeneği ile dökümanımızdaki renk aralıklarını ve minimum,maksimum değerlerini ayarlamamızı sağlar.R (red) modunda iken kırmızı, G(green) modunda iken yeşil, B (blue) modunda iken mavi renk aralığını belirlemeye olanak tanır.Genellikle taradığınız fotoğraflarınızın veya Webcamlar ile aldığınız görüntülerin orijinal renklerine döndürülmesine kullanabilirsiniz.


Curves: Level mantığı ile aynıdır ancak bu kez renk ayarlarını eğrilerle yapıyoruz.Eğrinin üzerine gelip sol fare tuşu ile basılı tutup getirmek istediğimiz yere bırakıyoruz.Tavsiyem bu aracı tek rengin tonlarından oluşan dökümanlarda veya bölgelerde kullanmanız.Örneğin siyah beyaz bir butona metalik bir görüntü vermek için bu aracı kullanmak en doğrusudur.


Color Balance: Özellikle CMYKdan RGB moduna geçişteki renk değişimlerini; açık, orta ve koyu ton seçenekleri olmak üzere düzeltme yapmakta kullanılır.


Brightness/Contrast: Dökümanınızın aydınlık ve zıtlık renk ayarları üzerinde değişiklik yapmanızı sağlar.Tıpkı televizyonlarıımızda olduğu gibi...


Hue/Saturation:Dökümanımızın renk,parlaklık ve aydınlık ayarlarını değiştirmemizi sağlar.Eğer Colorize aktif durumda ise aracın kullanımı değişir.Tüm renkleri belirlediğiniz rengin tonlarına çevirir.Hue renk değerini, saturation parlaklığı, lightness ise aydınlığı temsil eder


Desature:Grafiğimizi siyah-beyaz hale getirir.


Replace Color:Replacenin kelime anlamı bir şeyi yenisiyle değiştirmektir.Dökümanımızdaki belirli bir rengi seçip onu diğer bir renk ile değiştirmemizi sağlar

Selective Color:Kırmızı, yeşil, sarı, mavi mor, beyaz, gri gibi belirli renkleri seçerek dökümandaki miktarlarını ayarladığımız bir araçtır.Çok kullanışlı bir araç olmadığı ve kullanımı pek rahat olmadığı için üzerinde durmuyorum, şimdilik sadece ne olduğunu bilmeniz yeterli.


Channel Mixer:Bir CMYKi RGB ye çevirmede yardımcı bir araç daha...Grafiğimizdeki kırmızı,mavi ve yeşillerin miktarlarındaki oynamalaıı yapmamızı sağlar.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x