Üye Kayıt Üye Giriş

Google Cezaları ve Nedenleri


Google Cezaları ve Nedenleri

Google tarafından internet sitelerine verilen cezalar ve ne ölçüde oldukları kimse tarafından tam olarak bilinmemektedir. Bunu belirtmekte fayda görüyorum. Bu sebeple yazımızda bahsedeceğimiz Google Ceza Çeşitleri, sıkça rastladığımız, birçok webmasterın başına gelen ve çeşitli platformlarda çözümler aranan cezalar hakkında olacak. Bu cezaların genel olarak nelerden kaynaklandığından ve yine genel anlamdan çözümlerinden bahsedeceğim. Genel olarak diyorum çünkü ceza nedenleri ve çıkış yolları kesin olarak bilinmemekte. Yani Google’ın bu konuda ağzını bıçak açmıyor.

İlk olarak hepimizin az da olsa bir şeyler bildiği Sandbox‘dan bahsedelim.

Sandbox : Sandbox Google tarafından verilen bir filtreleme cezasıdır. Sandbox ‘a düşen sitelerde ani hit ve index kaybı, aramalarda çok gerilere düşme hatta hiç görünmeme olabilir.

Sandbox‘ a neden düşülür ? Eğer bir site açılır açılmaz aşırı backlink almış, kopya içerik paylaşmış, çok fazla kelimeyi etiket yapmış, site ile ilgisi olmayan sözcükleri anahtar kelime olarak eklemiş ve aynı içeriği birçok kez paylaşmışsa Sandbox‘a düşebilir. Sandbox girmesi kolay ancak çıkması oldukça zor bir filtredir. Sandbox‘a, sitenizi açtıktan bir ay sonra girebilirsiniz ancak bir ay içinde çıkmanız çok zor. Sanbox‘dan çıkmak sabır işidir. Önce neden Sandbox‘a neden düştüğünüzü bulmalı ve düzeltmelisiniz. SEO adına yaptığınız her şeyi gözden geçirmeli, hataları gidermelisiniz. Aşırı backlink aldıysanız elinizden geldiğince temizlemelisiniz. Backlink temizliğinde dikkat etmemiz gereken bir nokta ise PR değeri düşük ve sıfır olan siteler. Böyle sitelerden gelen backlinkleri silmekte fayda var.

-30, -60, -90 … Cezası : İnternette böyle bir isim verilmiş bu cezanın anlaşılması için, bu cezayı aldığınızda siteniz aramalarda 30 ile 90 arası bir sıralama düşüşü yaşayabilir. Bunun sebebi kalitesiz backlink ve site içi optimizasyona önem verilmemesi olarak biliniyor. Benim düşüncemse, şu sıralar birçok site sahte hit alarak bazı kelimelerde yükseliş sağlıyorlar. Ancak bu sahte hitler kesilince tabi direk bir düşüş gerçekleşiyor. Örn : hitcanavari vs gibi sitelerden gelen hitler. Bu tip sitelerden gelen hit kalitesiz ve ziyaretçi sadık olmadığından birden yükselip birden düşebilirsiniz. Yani sahte hit alıp yükseldiğinizde bu olaya çok sevinmeyin sonra fazla üzülürsünüz.

-900+ Cezası : Bu cezayı aldığınızda siteniz bir kelimede üst sıralardayken birden arayıp da bulamayacağınız kadar gerilere düşebilir. Bu ceza ile Google sizi uyarıyor demektir. Çünkü eğer sitenize ve SEO çalışmalarınıza çekin düzen vermezseniz Sandbox’a girebilirsiniz. -900+ cezasında sitenizin indexleri silinmez ancak çok gerileyebilir. Sebebi ise Google algoritmasına ve kurallarına aykırı optimizasyon yöntemleridir. Bu cezada sorun genelde linklerden kaynaklanmaktadır. Optimizasyon düzeltildiğinde tekrar eski yerinizi veya birkaç sıra altını alabilirsiniz. Bunun devamında yükselmeye devam etmek için istikrarlı bir çalışma göstermelisiniz.

ve Kopya İçerik Cezası : Birçok site Google tarafından fazla kopya çektiği için cezalandırılmış gerilere itilmiş durumdadır. Bir site kurulumundan itibaren özgün bir içerik yerine kopya içerik ( ctrl+v > ctlr+c) yayınlamayı seçerse kısa süre içinde gözle görülemeyecek kadar gerilere gönderecektir. Google kopya içeriğe sahip siteyi bir kelimede 1. sayfada gösterse dahi en üste yükselmesine izin vermez. Biliyorsunuz ki Trustrank denen bir ölçüm var artık. Kopya içeriğe sahip siteler Trustrank değerine sahip olamayacağından, hiçbir zaman yukarılarda yer alamazlar. Bazı siteler ise ilk zamanlarında özgün ve kaliteli içerik paylaşmış ve hedeflediği kelimede en üste yükseldiği halde eğer sonradan kopya içerik ekleme gafletinde bulunursa hedef kelimerinde alt sıralara kayabilirler. Bunun sebebi de yine Trustrank değerinin düşmesidir.

Bomb Cezası : Bomb cezası sitenizin üst sıralarda yer aldığı bazı kelimelerde gerilemesidir. Bu ceza Sandbox kadar korkunç değildir. Bomb cezası almanızın nedeni gerilediğiniz kelimelerden çok fazla link almanızdan kaynaklanır. Çözüm ise bunları azaltmak ve bir kelimede yükselmek için o kelime ile link almaya abanmamaktan geçer. Bomb cezasından kurtulmak için (Kaan Gülten’in yaptıkları , tecrübeyle sabit ) : Kalitesi düşük link çıkışlarını silin. Gerilediğiniz kelime neyse , hem dışarıda hem site içinde o kelimeye verdiğiniz linkleri azaltın. Sitenizin yayın periyodunu sekteye uğratmayın. Hergün bir makale yayınlıyorsanız. Yine günde bir makale ile devam edin, tabi özgün içeriğe sahip olacak. Sitenizin yeni halini Google’a hızlı bir şekilde farkettirmek için, bolca ziyaretçiye çekmeye çalışın ( Kaan Gülten bunu ilan vererek yaptı, farklı şekillerde de olabilir. )

Cloaking : Bu ceza son zamanlarda çok gördüğümüz tek amacı SEO ‘ya dadanıp üst sıralarda çıkan sitelere verilir. Aslında böyle sitelere birçok örnek verebilirim ama neyse… Bu siteler doğru düzgün içeriği ve hizmeti olmadığı halde sürekli SEO optimizasyonları ile üst sıralarda çıkmayı başaran haşerelerdir. Böyle sitelerin hedefi ziyaretçiye değilde arama motorlarına iyi görünmektir. Ama Google böyle siteleri bildirmemiz için bize bir Şikayet Sayfası oluşturmayı ihmal etmemiş.

6. Sıra Cezası ( ? ) : Bu ceza ile sayfanız bulunduğu konumdan 6 sıra geriye düşer. Bu cezanın sebebi nedir, ne değildir bilmiyorum. Tek bildiğim Google yeni algoritması ile bu cezayı kaldırdı.

Yukarıda bahsettiğimiz cezalardan daha farklı olanlara da rastlayabilirsiniz. Ben en bilindikleri ve sık rastlanılanları yazdım. Bunun dışında Google farklı sebeplerden, daha farklı cezalarda uygulayabilir. Bu konuda bir kesinlik bulunmamakta. Bize düşen her zaman optimizasyon ve içerik konusunda dikkatli davranmak.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x