Üye Kayıt Üye Giriş

Photoshopta Menü ve Araçlar 3


Photoshopta Menü ve Araçlar 3

1.Effects:Text Tool ile yarattığınız yazılara,şeffaf katmanlardaki objelere ve renk değerine sahip seçim alanlarına (selection) uygulanabilir.Genellikle yazılara gölge verme, neon ışığı tarzı parlamalar ekleme gibi amaçlar için kullanılır.

2.Filters:Şeffaf katmanlardaki objelere , şeffaf olmayan katmanlara. Seçim alanlarına uygulanır.Tek uygulanamadığı birim render edilmemiş textler yani metinlerdir.En geniş efekt seçeneği bu türde mevcuttur.Eserlerinizi sulu boyaya, pastel boya çalışmasına dönüştürmekten tutun da, eski fotğraf götüntüsü haline getirmeye, bulanıklığını değiştirmeye kadar birçok görsel geliştirme burada mevcuttur.

3.Color Effects(Adjust):Render edilmemiş textler hariç her türlü seçenekle birlikte çalışan ,sadece renklere etki eden bir araçtır.Bu araç ile grafikleriniz siyah beyaza dönüştürülebilir, renk sayısı azaltılabilir, parlaklık ve aydınlık ayarları yapılabilir.Bir nevi kamera objektif ayarı gibi düşünürek akılda kalıcı hale getirmiş olabiliriz sanıyorum.

4.Layer Effects:Katmanlara farklı geçirgenlik özellikleri vererek oluşturulan görsel zenginlik aracıdır.Benim kişisel görüşüm, diğer efekt tiplerinden daha yararlı ve yapaylıktan en uzak olan bu araç olduğudur.

Effects:(Layer menüsünden ulaşılıt)Bu effectleri uygulamanız için şeffaf bir katmanda geçirgenliği 0 ile 100 arasında 1 pixel bile olsa boyanmış bir bölgeye ihtiyacımız var.Yani tamamiyle şeffaf bir alana uygulayamıyoruz.Text Tool ile yarattığımız bir yazı veya sembole bu aracı uygulayabilirsiniz.

Effect çeşitlerini biraz inceleyelim Bunlar ;Drop Shadow(gölge oyunu), Inner Shadow(iç gölge), Outer Glow (dışa parlaklık), Inner Shadow (içe parlaklık),Bevel and Emboss (şev ve kabartma), Color Fill (renge boyamadır)

Drop Shadow:Layer menüsü altında Effects seçeneği altında bulunmaktadır.İstediğiniz bir alanın gölgesini yaratarak grafiğinize boyut kazandırmanızı sağlar.Bu araçla ilgili ayarları ve sonuşları görelim

Opacity:Photoshop genelinde opacity geçirgenlik şeffaflık anlamına gelmektedir.Başka bir deyişle gölgemizin yoğunluğu...Standart değerimiz %75dir.%100 değeri en koyu gölgeyi oluşturur.

Angle :Türkçe karşılığı açıdır.Işık kaynağı ile cismimizin arasındaki sanal doğrunun yatayla yaptığı a.ı olduğunu söyleyebiliriz.Standart değer 120 derecedir.

Use Global Angle:Türkçe karşılığı genel açı değerini kullan olduğunu söyleyebiliriz.Bu seçeneği seçtiğiniz takdirde grafiğinizdeki tüm gölge açıları ile ortak açı değerini kullanmış değerini kullanmış olursunuz.Bu seçenek seçili iken değiştirdiğiniz açı değerinin grafikteki tüm gölgelerin (hangi katmanda olduğu önemsiz) açıları değiştirecektir.

Distance:Türkçe karşılığı "uzaklıktır".Gülgenin düştüğü zemin ile cisim arasındaki uzaklığı ayarlamak için kullanılır.Standart değeri 5tir.

Blur:Türkçe karşılığı bulanıklıktır.Feather ile benzer mantığa sahiptir.Standart değeri 5tir.

Intensity:Türkçe karşılığı şiddettirGölgemizin koyuluğu belirlememizi sağlar.Standart değer 0dır En şiddetli gölge 600 değeri ile elde edilir.

İpucu1:Angle ve distance değerlerini sayısal olarak girerek istediğin görüntüyü elde edemiyorsanız farenizin imlecini çizim bölgenizdeki gölgenizin üzerine getirin ve sol tuşa basılı tutarak hareket ettirin.Gölgenizin yerinin zahmetsizce değiştiğini göreceksiniz.

İpucu2:Efektimizin adının sağ tarafında Apply adlı bir checkbox olduğunu göreceksiniz.Photoshopda bir cisme birden fazla efekt uygulayabilirsiniz.Uygulanan efektler için Apply seçili olmalı.Seçili olmayan efektler uygulanmaz.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x