Üye Kayıt Üye Giriş

Web Tarayıcılar (BROWSER)


Web Tarayıcılar (BROWSER)

Web standart olarak bilgi hizmetlerinin görüntülenmesi ve hazırlanması için birçok değişik platform(Unix, Windows, MacOs,...) üzerinde çalışan programlara izin verir. Bu programlara Web Tarayıcılar(Browsers) denir. HTML kodları World Wide Web(Dünya Çapında Kütüphane) için hazırlanmış Web tarayıcılarında görüntülenir. Her bir HTML dökümanı tarayıcılar tarafından görüntülenebilse de tarayıcılardan kaynaklanan çeşitli eksiklik ve özelliklerden ötürü hazırlanan dökümanlar her tarayıcıda aynı görüntülenmez.


Neden değişik tarayıcıların değişik sürümlerine ihtiyacımız var?Bu sorunun cevabı,HTML’in Internet’ın ortak dili olduğu gerçeğine bir ölçüde gölge düşürecektir. Çünkü ortak bir HTML dili bulunmasına rağmen, tarayıcıların ve aynı tarayıcının farklı sürümlerinin HTML’i yorumlayışı farklıdır. HTML, Uluslararası Web Konsorsiyomu adlı kuruluşun çıkarttığı standart sayılan ve 4.01 Sürümüne ulaşmış bir dil konumundadır. Böyle bir standartlaşmaya rağmen, Netscape ve Microsoft firmaları, bilgisayar kullanıcılarını rağbet ettiği tek tarayıcı programını kendi programları olmasını sağlamak üzere giriştikleri rekabet çerçevesinde, programlarını sadece HTML’i aynı şekilde yorumlayan ve dolayısıyla birbirinden farksız sonuçlar veren programlar olmaktan çıkartmak istediler. Bunun sonucu ise Web tasarımcısının, bazen Netscape’in anladığı ama IE’nın anlamadığı, kimi zaman IE’in becere bildiği, buna karşılık Netscape’ in henüz programına koyamadığı HTML özelliklerinden hangisini kullanacağına karar veremez duruma düşmesi oldu.


HTML’i kullanarak, ticari amaçlı Web tasarımı yapan kişi,Internet ile bağlantılı bilgisayar kullanıcılarının (Internet kullanıcıların) hepsinin ekranda aynı şekilde gösrerilecek sayfalar yapmaya mecburdur.Buna karşılık bir firmanın intranet ortamı için Web tasarımı yapan kişinin,HTML’in sadece kendi firmasının standart olarak benimsediği tarayıcının anlayabileceği özelliklerinden yaralanması mümkündür.


Günümüzde bir çok web tarayıcı programı olmasına rağmen, en çok öne çıkanları Internet Explorer (IE) ve Netscape Navigator (NN)’dır.


 

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x