Üye Kayıt Üye Giriş

C# ile Windows Clipboard Nasıl Kullanılır. (Copy/Paste)


C# ile Windows Clipboard Nasıl Kullanılır. (Copy/Paste)

 

Bu makalemizde C# kullanarak Windows clipboard’a nasıl erişeceğimizi anlatacağız. Geliştirdiğimiz bazı uygulamalar clipboarda yeni bir değer yerleştirme veya clipboard eklenen bir değeri okuma ihtiyacı duyabiliyoruz. Windows da kopyala/yapıştır(copy/past) diye adlandırdığımım bu kavramı .net de gerçekleştirmek aslında çok kolay. Framework kütüphanesi bizi windows apilerinden soyutlayarak bu tür işlemleri kolayca yapmamızı sağlıyor.

İlk olarak bir Windows Form Application projesi açarak işe başlayalım. Oluşturduğumuz projede aşağıda resmini verdiğimiz gibi bir form tasarlayın.

clipboard kontrol

Yukarıdaki formun aynısını oluşturduysanız gelelim kodlamaya. Metni kopyala butonuna(btnCopyText) bastığımız zaman textboxa(txtClipboard) yazdığımız metni clipboarda koyacapız. Eğer Metni Yapıştır(btnPasteText) butonuna basarsakta clipboard içinde bulunan metni alıp textbox içine yazacağız. Butonların click eventi altına aşağıdaki kodları yazdığımızda istediğimiz herşeyi yazmış oluyoruz.

private void btnCopyText_Click(object sender, EventArgs e)

{

    Clipboard.SetText(txtClipboard.Text);

} 

private void btnPastText_Click(object sender, EventArgs e)

{

    txtClipboard.Text =  Clipboard.GetText();

}

 

Eğer clipboardu temizlemem istersek  Clipboard.Clear(); metodunu kullanabilirsiniz.

İlk başta söylediğimiz gibi bu işlem bu kadar basit. Yukarıda anlattığımız windows form applicationa ait proje dosyasınıda aşağıdaki linkten indirerek deneyebilirsiniz.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER