Üye Kayıt Üye Giriş

Web Sayfalarınız için Araç Çubuğuna Resim Eklemek


Web Sayfalarınız için Araç Çubuğuna Resim Eklemek

 

Araç Çubuğuna Resim Eklemek

Bazı sitelere girdiğinizde adres çubuğunda site adının hemen solunda bir icon olduğunu görürsünüz. Sizde ziyaretçileriniz sitenize geldiklerinde aşağıdaki resimdeki gibi bir icon görmelerini isterseniz o zaman okumaya devam.

                Adres çubuğuna bir icon eklemek aslında oldukça basit. Bu işlemi iki yolla yapabiliriz. Birincisi sadece HTML etiketi ekleyerek ikincisi ise iki satır C# kodu yazarak. Dikkat etmeniz gereken tek nokta göstermek istediğiniz resmin ico uzantılı yani bir icon olması gerekiyor.

 

 

 

 

Html Tagları ile Eklemek:

İconu görüntülemek istediğiniz sayfanın Html kısmında head tagları arasına aşağıdaki kodu ekleyin. Bu kadar, artık sizinde web sayfanız açıldığında adres çubuğunda bir icon görüntülenecek.

<link rel="SHORTCUT ICON" href="http://www.yazilimmutfagi.com/img/kasikcatal.ico"/>

 

C# Kodu Yazarak Eklemek

Html ile bu kadar kolay yapmak varken neden C# kodu yazıyım ki diyenlerdenmisiniz. Peki o zaman sayfanız her açıldığında random olarak farklı bir icon göstermek istiyorsunuz bunu Html tagı ekleyerek yapmak sıkıntılı olur değimli. Ancak javascript kullanarak yapabilirsiniz. Javascripte bulaşmak istemiyorsanız aşağıdaki kod tam size göre.

HtmlHead head = (HtmlHead)Page.Header;

HtmlLink link = new HtmlLink();

link.Href = "http://www.yazilimmutfagi.com/img/kasikcatal.ico";

link.Attributes.Add("rel", "SHORTCUT ICON");

head.Controls.Add(link);

 

Yukarıdaki kodu sitenize bir araç çubuğu resmi ekler. Bu kodu ihtiyacınıza göre düzenleyerek random iconlar gösterebilirsiniz.

Eğer sayfanıza masterpage kullayorsanız yukarda anlatılanları masterpage üzerinde uygulayın ve tüm sayfalarınız için araç çubuğu resmi eklemiş olun. 

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x