Üye Kayıt Üye Giriş

Expression Web Dersleri


Expression Web Dersleri

Frontpage öldü, yaşasın Expression Web! Microsoft, Adobe firması Macromedia’yı bünyesin kattıktan sonra Dreamweaver’ın karşısına çok ciddi bir atılımla çıkmak zorundaydı ve bunu da Expression Web ile gerçekleştirdi. Ve görülen o ki, en ciddi rakip olmayı sürdürecek, çünkü şimdiden Dreamweaver’ın satışlarını azalttığı söylenebilir.
 

Expression’un amacı, başlangıç düzeyindeki kullanıcıdan ileri düzey her kullanıcıya hitap edecek şekilde belirlenmiş. ASP.net ortamında geliştirilen Expression Web, Frontpage ile kıyaslandığında çok daha gelişmiş, temelleri çok daha güçlü bir program olarak karşımıza çıkıyor. Adobe ile rakip olmasına karşın, Frontpage gibi Flash ile bir sorun yaşamıyor artık  Ne de olsa Flash’ın gücünü kabullenmesi gerekiyordu Microsoft’un. 

Expression’u kurduğumda karşıma çıkan arayüzünün, Microsoft’un Office serisinin tipik arayüzlerine aşina olanlar için hiç de zorlanmayacakları bir şekilde olduğunu gördüm. Bu nedenle sürekli Office serisi kullananlar açısından gayet güzel bir durum. 
 

Expression Web Kullanıcı arayüzü 
 

Her tür web sayfaları oluşturabileceğiniz Expression Web, yine hazır taslakları ile de kullanıcılarına kolaylık sağlayacak seçenekler içeriyor. Sıkı bir Dreamweaver hayranı ve kullanıcısı olarak Dreamweaver’da en beğendiğim özelliklerden biri olan “hataları gösterme” özelliği, üzerinde birkaç değişiklikle Expression Web’e de eklenmiş. Adı “Complatibility Checker” olan bu özellikle yazdığınız kodların uyumluluğu, hatalar vs. gibi durumlar kontrol ediliyor.

Expression Web’in en önemli özelliklerinden biri de ayrıca değil de, (Frontpage’te de olduğu gibi) kendi içinde sayfalarınızı test edebilme imkanınız. Sayfanızın Internet Explorer’da ziyaretçiler tarafından hangi çözünürlükte nasıl göründüğü gibi hususları Optimize HTML aracı sayesinde görebiliyorsunuz.
 

Expression Web’in iddialı özelliklerinden bazıları da şunlar:

- Güçlü CSS araçları sunuyor, CSS kullanarak yaptığınız web sitelerinde tam destek veriyor.
- Program sayesinde kod yazmadan ASP.net’ten faydalanabiliyorsunuz.
- ASP.net 2.0 uygulamalarınız için özel imkanlar ve kolaylıklar sunuluyor. Zaten program .net teknolojisi üzerine bina edilmiş.
- Davranışlar ve katmanlarla web sayfalarınızı daha etkileşimli bir hale getirebiliyorsunuz. 

Mac bilgisayar kullananlara kötü haber: Program sadece Windows XP, Windows 2003 ve Windows Vista’da çalışıyor. 1024×768 çözünürlük ve web tarayıcınızın en az Internet Explorer 6 veya üstü olması gerekiyor. Pentium III 700 Mhz işlemci ve 256 MB bir bellek yeterli diye belirtiliyorsa da, tavsiye edilen P4 2000 Mhz işlemci ve 512 MB Ram ve üstü. 

Açıkçası yeni başlayan ve Dreamweaver’a alışamayanlar için kullanışlı, hoş bir program olduğu söylenebilir. Zaten kısa bir sürede web’e yeni başlayan ve halihazırda ilgilenen bir çok kişinin gözdesi olacaktır diye tahmin ediyorum. Programın deneme sürümünü kurup inceleme yaparken bir süre denemeye çalıştım, fakat Dreamweaver’a alışmış biri olarak hiç sarmadı. Yani beni Dreamweaver’dan vazgeçirek bir özellik göremedim 

Önemli olan web sayfalarını düzenleyebileceğiniz bir programı, Dreamweaver olur, Expression olur fark etmez, iyi bir şekilde öğrenmeniz. Siz de aşağıdaki linkten Expression’un deneme sürümünü indirerek inceleyebilirsiniz. Fakat, bilgisayarınızda öncelikle .NET Framework kurulu olmalı, bunun linki de aşağıda yer alıyor, oradan indirebilirsiniz.
 

Microsoft .NET Framework Version 2.0′ı indirmek için buraya tıklayın.

Microsoft Expression Web’in 60 Günlük Deneme Sürümünü indirmek için buraya tıklayın.

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER

x